אוסטרליה

אוסטרליה

 ראשי  מיומנו של סטודנט  הגיגי מהגר  |  אלמוג בדרכים  |  המשקפיים של דורית


 
דף הבית
רקע
ויזות
הגירה
עבודה
עסקים
לימודים
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול
ערים
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


אוסטרליה דף ראשי > יומן מסע > מיומנו של סטודנט - סמסטר I

סמסטר I  ::  סמסטר II  ::  סמסטר III  ::  סילבסטר 2005  ::  מרתון סידני

 

 1. התחלה -
ובכן,
נחתתי בארץ הקודש האוסטרלית. אני כאן 3 ימים אבל מרגיש הרבה יותר. האמת היא שקצת מוזר לי לכתוב בעברית אחרי כל כך הרבה אנגלית מרוכזת. מלבורן נשארה מדהימה כשהיתה ...(more)


...העיר
יפיפיה , אבל בעיקר האנשים עושים את המדינה הזאת למה שהיא. התמקמתי די מהר, ואני גר ממש מול האוניברסיטה בשכונה יהודית שקטה.
אחד הדברים הראשונים שקניתי היה אופניים שמביאות אותך לכל מקום די במהירות , במיוחד שאתה יכול להעלות אותם לרכבת וכך להגיע לכל חור בעיר. הרכבת כאן עובדת שבעה ימים בשבוע וגם בשעות המאוחרות , ואם היא לא מגיעה לאן שאתה רוצה יש את הטראם או את האוטובוס.
הדבר הראשון ששמים לב אליו כשמגיעים הוא שאין מאבטחים בשום מקום. למען האמת כל האוניברסיטה פתוחה ואין גדר שמקיפה אותה. כולם מנומסים ומתייחסים אליך כאילו אתה חברם הטוב מזה שנים.

אספו אותי מהאוניברסיטה במרצדס לתוך איזה הוסטל נחמד עם איזה קבוצת הוקי אוסטרלית וכל מה שרציתי הוא להירדם בלי לחשוב על כל ההתארגנויות העתידיות.
האמת היא שלא פשוט להתמקם , מאוד שונה מהטייל שהייתי לפני כמה שנים: יש לפתוח חשבון בנק , לחבר טלפון , לפתוח חשבון אינטרנט , לקנות טלפון נייד ,לקנות חומרי לימוד , ריהוט, ציוד למחשב ,ציוד לבית, להכיר את העיר, להירשם כסטודנט, להכיר אנשים חדשים ובכלל להתחיל לחשוב באנגלית.
ביומיים מרוכזים אתה מספיק הכל והיום אפילו יצאתי להופעה של איזה להקה אוסטרלית לא מוכרת בסט. קילדה. הדבר היחיד שהפחיד אותי הוא מזג האוויר ,אבל להפתעתי הרבה אני מסתובב עם חולצה קצרה ביום ,ובלילה זורק עלי איזה מעיל .וכל זה בשיא החורף המלבורנאי.

2. שבוע שני -

There are some issues which I have to get used to .for example :I'm not allowed to hang out my laundry because it ruins my neighbours view :-).
It is still very confusing to drive on the left side ...
(more).


... and I have to remember that turning right on a red light in some cases is allowed.
Another annoying thing is the fact that wearing a helmet is compulsory on bicycle .
Lastly ,Most of the restaurants have a sign B.Y.O which means "Bring your Own Alcohol" , so more than once we were unable to order wine because we had forgot to bring it.

However, all of that are small issues . Overall, I'm quite happy . I'm still waiting for my working permit from the immigration apartment and meanwhile I`ll have to apply for some certificates. Almost every job here needs it , that goes for being a security-guard or even a bartender. (more money for the government offcourse..).
I finished my orientation week in the university and I am very pleased from the subjects that I have chosen. I still don't know what to expect , but hey! This is Australia , everything here is pure fun .

3. שבוע שלישי -
אני מוצא את עצמי יוצא עם אוסטרלים ולפעמים גם עם אחרים. כמובן שאי אפשר להתעלם מהישראלים ,ויש פה לא מעט. אבל האוסטרלים הם פשוט אנשים שיודעים ליהנות במלוא מובן המילה...(more)

..מלבורן ביום חול היא כמו תל-אביב ביום רע, אבל כשמחפשים היטב, מתחת לפני השטח רוחשת לה פעילות שלא מביישת את בלייני תל-אביב.
אתמול , ערב יום שני יצאתי עם אוסטרלית וחברה שלה לבאר מקומי. התיישבנו ליד כמה אוסטרלים מקומיים ומהר מאוד התחברנו , בסוף הערב היינו חברים של כל הבאר וכשהוא נסגר בערך ב 3 בלילה ,היינו כ 20 איש בדרכנו לאחד המועדונים המפורסמים במלבורן. לאחר כשעה גם הוא נסגר , אז החלטנו לעבור לבית של אחד האוסטרלים כאשר מספר שבדים זורקים 50 דולר למשקאות בלי לעשות חשבון . אבל קבלו את זה - הערב לא נגמר , ב6 בבוקר עברנו למועדון באזור אחר לחלוטין של מלבורן ושיחקנו פול המוני עד הזריחה. וב 7 בבוקר "ארוחת בוקר" בבורגר-קינג. כל זה ביום חול ,יום שני . משם כל אחד המשיך לעבודה ...

בזווית אחרת לחלוטין, אני לומד ארבעה ימים בשבוע ,מה שייתן זמן לעבודה זמנית . הלימודים לא שונים מהארץ ברמתם אבל בהחלט שונים באווירה מסביב. מחר לדוגמא יש הופעה חיה בקמפוס בזמן הלימודים ובירה עולה רק דולר, מה שבהחלט מבטל את השיעור המתוכנן.
רוב הסטודנטים במסלול שלי באים מאסיה , את האוסטרלים תמצאו בחוגים אחרים ... אולי בתואר בגלישה.   דרך אגב יש פה ישראלית שעושה תואר ב.....קרמיקה   :-)

4. חיי הלילה -
המבחר פה עצום. בעיר של קרוב ל 4 מיליון תושבים תוכל למצוא כמעט הכל. והאוזים יודעים : א.לשתות , ב.להנות  ג.לתקשר אחד עם השני. הכללה גסה אבל אם בחורה רוצה אותך כאן היא מתחילה איתך ,וזה יכול להיות סתם  ברכבת.....(more).
 

.. עוד משהו נחמד כאן ,אלו המסיבות בבתים , בדרך כלל בימי שישי בשעות אחר הצהריים המאוחרות .כל אחד הוא חבר של חבר והאלכוהול כמובן חופשי. ביום שבת האחרון הוזמנתי ל 2- מסיבות שכאלה .
בחרתי אקראית מסיבה והגעתי עם בחור בשם בוריס , קומבינטור שעובד בחברת השקעות ומשום מה אוהב ישראלים. התערבבתי מהר מאוד ואחרי חצי שעה אני מוצא את עצמי בדרך לאזור המסיבות העיקרי במלבורן עם 4 בחורות יהודיות במכונית של מיליון דולר.
שוב הגשתי קורות חיים והאמת שיש לי כבר תשובות מוכנות למה בחרתי דווקא את מלבורן והאם אכפת לי לצאת אם שיקסות. ההתגלגלות הזאת ממקום למקום חוזרת על עצמה כאן , ואני מתחיל לעכל שהאוסטרלים יוצאים בדרך כלל ל 3 מקומות בלילה .זה מתחיל בבית-קפה/סרט, ממשיך לפאב/באר ומסתיים בדרך כלל במועדון.

משום מה חיי הרווקות מעולם לא נראו כל כך טוב...

5. הרהורים -
יום ראשון , צהריים ואני בשיאו של ה WEEKEND כאן . ברקע גלגלצ וקצת מצחיק לשמוע את דיווחי התנועה של יום ראשון בבוקר בישראל כשכאן הכל שקט. כשאתה מגיע למקום חדש ,לבד , כשאנגלית היא לא שפת האם שלך , התחושות הראשונות שלך הם של בדידות וגעגועי
ם...(more).
 

.. הרגשה שלא הקדשת מספיק זמן להיפרד כמו שצריך.  כשאתה רחוק, אתה מבין כמה אתה לוקח דברים כמובן מאליו כגון משפחה וחברים.  אם אתה יצור חברתי מטבעך אין בעיה להכיר אנשים, כאלה שאתה אפילו נהנה בחברתם, אבל לוקח הרבה זמן להכיר חברי אמת, אם בכלל...

בכל מקרה , נכנסתי לשגרה כאן . הלימודים לא קלים ,במיוחד כאשר אתה צריך לכתוב את כל העבודות שלך באנגלית , ויש הרבה כאלה. אבל אני מקבל בברכה את הקושי הזה . זה אחת הסיבות שהגעתי לכאן מלכתחילה.
יש מספר מרצים מרתקים , אתה יכול לראות את ההנאה שלהם בעיניים. הם גם מנומסים להפליא וכיף לשוחח איתם. האוניברסיטה כאן עצומה ולכן יכולה להרשות לעצמה את מיטב הטכנולוגיה והשירותים . חוץ מזה אתה מוקף ביועצים מכל הסוגים . יועצי ויזה , עבודה , שפה , חברה ,ניהול זמן.

אתמול יצאתי לדייט עם ... אופניים והרגשתי קצת מצחיק להגיע לבית של מישהי עם כפפות, כובע צמר ותיק גב (כן... נשארתי לישון למי ששואל).
בבוקרו של יום
קמתי מוקדם ויצאתי לטיול אופניים באחד מעשרות הפארקים כאן . הפארקים מלאים ברוכבי אופניים ורצים . אתה רוכב באמצע מלבורן סביב אגם, הכל ירוק מסביבך ,כשברקע המגדלים של ה CITY ... , מדהים. הבתי-קפה מלאים באנשים מחייכים ואתה באמת מרגיש את החיים בזרם הדם.

6. חודש באוז -
בלי לשים לב ,עבר לו חודש כאן ,אבל עדיין קשה לסכם משהו. המטרה הראשונה שלי הייתה בסך הכל להתמקם ולהרגיש טוב בבית החדש ואת זה עשיתי בהצלחה כאשר
בסופו של דבר הכל מסתכם באנ
שים...(more).


..האווירה כאן מאוד ידידותית לסביבה (אחד היתרונות של מלבורן על ערים אחרות) והאנשים באמת מנסים לתת לך הרגשה של בית.
אתמול למשל הלכתי לראות משחק פוטבול אוסטרלי אשר שונה מהרוגבי ומהפוטבול האמריקאי המוכרים יותר. האוסטרלים חולים על הספורט הזה שנקרא בשפתם "פוטי" והוא ייחודי בנוף העולמי. באצטדיון היו קרוב ל 100,000 צופים ובגלל החור בכיס תפסנו את יציע עמידה.
בכל מקרה ,
אני לא זוכר ששמעתי מעודי כל כך הרבה קללות (ואני בוגר יציע ג' באיצטדיון קריית אליעזר) ואין ספק שאני אלך לעוד משחק (דרך אגב בריסביין ניצחו....).

בשבוע האחרון נערך כאן פסטיבל סרטים בינלאומי ושני סרטים ישראלים השתתפו בו ,יוסי וג'אגר וכנפיים שבורות. יצאתי לדייט עם סטודנטית להוראה שמשום מה השתכנעה לראות סרט ישראלי עם תרגום באנגלית.
היה נחמד לראות מקומות מוכרים כמו ה"חורבה" בחיפה ובכלל לשמוע עברית מרוכזת. בסרט הרבו להראות את ה"כרמלית" וחשבתי לעצמי שבטח האוסטרלים חושבים שיש רכבת תחתית אמיתית בערי ישראל....(האוסטרלים דרך אגב אהבו את הסרט).
 
אני עדיין מחכה לאישור עבודה ונדמה שהאוסטרלים לוקחים את הזמן בכל אספקט של החיים. דוגמא טובה לכך היא שכל הקניונים פתוחים עד 5 בערב בלבד , דבר שהוא בניגוד לכל חשיבה עסקית שהרי כולם עובדים בשעות האלו.
האמת היא שיש פה הרבה דברים שמנוגדים לחשיבה העסקית כמו העובדה שאין הפסקות בסרטים וכך הם מפסידים את מכירת הזהב שנקרא פופקורן.
חוץ מזה יש את הלימודים שמכניסים אותך למעיין שגרה ,ואני קרוב מאוד לתקופה מאוד לחוצה של הגשת עבודות ומבחני אמצע. בכל פרויקט יש לי שותף אחר .יש לי שותפה אוסטרלית , שותפה מויאטנם ושותף גרמני ,ממש קיבוץ גלויות. עד כמה שזה נשמע מפתיע לא דברתי עברית כל השבוע האחרון וזה קצת חסר לי, בעיקר להיות קצת שנון
....

7. תהיות -
עוד שבוע שיגרתי במלבורן עבר על כוחותינו. משהו בולט לעין הוא שכל עבודה באמת מכבדת את בעליה. עובדי הבניין , שוטפי הכלים ,המנקים הם אוסטרלים, אין יבוא של עובדים זרים. זה בהחלט מעלה מספר תהיות על החברה הישראלית...(more).


...
למילה שגרה יש תמיד קונוטציות שליליות ,אבל אני מברך עליה במצבי הנוכחי. בזמן לימודים אתה חייב להיות עם סדר יום , אחרת אתה טובע בחומר הנלמד.
הלימודים התחילו לדכא , חוץ מקורס אחד לא שיגרתי ,שבו בכל שבוע יש מרצה אחר מהתעשייה ,והמרצה הראשי ,שהנימוס שלו יצא לי מכל החורים ,הוא המנחה הראשי.
איך שהוא יצא שביום הולדת שלי הקרב ובא, יש לי מבחן , פרזנטציה ו 2 עבודות.
ממרום גילי המופלג קשה לי להיזכר בימי ההולדת האחרונים שלי
אבל אחד תמיד חוזר.

אוסטרליה, 1996 , טיול אופנועים אחרי הצבא , איפה שהוא בערבות קוייסלנד, רוכב על אופנועי לבד בלילה ,נזהר מהקנגורו שיחרוץ את גורלי לחגוג יום הולדת בצד הדרך. אני מגביר את הקצב כדי להגיע לקיינס הצפונית ולחגוג בחברת בני אנוש. ב 11 בלילה אני מגיע לבסוף לאחר 1500 ק"מ של רכיבה רצופה, עוצר בהוסטל הראשון שאת שמו אני אפילו זוכר ,קרבלה , נכנס לחדר עם שלושה ישראלים שעתידים לטייל איתי באוסטרליה ובהמשך בניו זילנד ותאיילנד.
ואח.. איזה יום הולדת זה היה...

מה עוד מעניין... ,מצאתי מקום לשחק בו שש-בש ,התארחתי בתוכנית רדיו. ואני ממשיך לחרוש את הפאבים האוסטרלים סופג כל שנייה מהאווירה המיוחדת.
האוסטרלים כל כך חברתיים , הם יענו על כל שאלה ברצון , הם ידברו איתך על כל נושא שבעולם בפאב והם באמת אוהבים תיירים..אני נזכר שכשרק הגעתי שאלתי איזה ברמנית על אישורי עבודה שצריך . היא הקדישה לי חצי שעה !  אה... והיא סירבה לתת לי את הטלפון שלה .

8.  והחגיגה נמשכת-
אתמול יצאתי עם הבחורה הכי קמצנית ביקום ,אני לא אפרט את סיבותי להגדרה זאת אבל דוגמא אחת תוכל להמחיש זאת היטב. היא הציעה להתחלק בתשלום לחנייה , כשאני בכלל באתי ברכבת!...(more).


..בכל מקרה , בדרכי חזרה בזמן שאני זועף , אני פוגש כמה אוסטרלים עם מיניבוס. הם מייד מציעים לי להצטרף אליהם . לאן ? אלוהים יודע.
באמצע המיניבוס מקרר מפוצץ בבירות כאשר כל המושבים הפנימיים מפורקים. וככה 15 חברים וחברות נוסעים להם ברחבי מלבורן ממועדון למועדון , כאשר בח
לק מהצמתים חברי החדשים יוצאים לדבר עם נהגים אחרים.
כל שהייה במועדון היא בת חצי שעה ואז הלאה ל-
Venue הבא. ערב שהתחיל כל כך רע הסתיים באחת החוויות שאני לא אשכח לעולם.

חוץ מזה הכל רגוע  ,הדולפין פליפר טבע או משהו כזה...
יש כאן מקום לעראפת ,אפשר לסדר לו עבודה בבניין או באיזה חומוסייה. ואולי גם בהזדמנות ניתן איזה חווה לאר
יק בניו-זילנד (בהלוואה ל 300 שנה כמובן).

9. ברכת שנה טובה -
לפני הברכה אקדים ואומר שבתור מכור קשה לגלגלצ ובמיוחד לדיווחי התנועה ביום ראשון
' הייתי מקליק את הילדה המעצבנת מהפרסומת לרולר-בליידס וקושר אותה לאיזה רכבת.
"בכיוון ההפוך עמוס בגלל סקרנים", איך אי אפשר להיות מכור לזה
...(more).


...עד כמה שזה מפתיע ממש חיכיתי בקוצר רוח לארוחת החג, כאשר בארץ תמיד העדפתי להתחמק לסיני. אחרי שלושה חודשים של בישול עצמי משעמם ,חיכתה לי ארוחה מדהימה.
בנוסף לאוכל ,המארחת השקיעה עם שירון עברי (וואלה שרתי...) ושמה בתוך התמרים פתקים (כמעט נחנקתי). בסיומו של ערב, קינחנו עם "גבעת חלפון אינה עונה" והרגשה  של ישראליות באוויר.

עקב חסך עמוק באי צפייה בטלוויזיה (אין לי) והעובדה שאני נכנס כאן לקולנוע חינם (מכיר את האנשים הנכונים) יוצא לי להיות הרבה בקולנוע. אמנם אני משתדל לא להגזים עם זה , אבל אתמול עמדנו והסתכלנו על הצג ופשוט נשאר לראות את כל הסרטים שזכו בפסטיבל זימבאבווה המזרחית.
בחירת הסרט בדרך כלל מסובכת,כיוון שאין לנו מושג מהם הסרטים העכשוויים (גם עיתון אני לא קורא). ניסינו הרבה שיטות , אבל בסוף החלטנו לבחור את הסרט לפי האנשים שנכנסים לאולם. מה אני אגיד לכם זה עובד....
.

10. ברמן בעיר הגדולה -
באוסטרליה , כדי לעבוד מאחורי הבר צריך אישור מהמדינה שנקרא RSA (Responsibole serving Alcohol). עוברים מבחן ומחכים יותר מחודש לתעודה (גם כאן האוסטרלים לוקחים את הזמן...). ברוב הבארים רוצים לראות גם ניסיון או לחלופין שאת בחורה עם הנתונים הנכונים...(more).


החיפוש - לא חסר עבודה כאן. מלבורן היא בירה קולינרית. מספיק לעבור בצהריים ולראות את הבארים מפוצצים. אפשר לחפש בעיתונים ובאינטרנט אבל לדעתי השיטה הטובה ביותר היא להיות סוכן מכירות ולעבור ממקום למקום תחילה יש לבחור את האזור ,ולנסות לחשוב מה מתאים לכם – מסעדה , בית מלון , פאב , מועדון.

הראיונות - לא לוקחים סיכונים כאן. המבחנים שאני עברתי כללו מבחני קוקטיילים , מזיגה מהירה ומדידה של כמויות , מבחני הכנת קפה,ועבודה מאחורי הבר בלחץ. באחד המבחנים השאירו אותי במסיבה של 100 איש לבד וצפו בי מהצד. הבעיה האמיתית התעוררה עם הקופה : כרטיסי אשראי , Savings , צ'קים , מזומן , Refund . מה הם חשבו לעצמם?

העבודה - אני עובד בבאר-מסעדה במרכז St. Kilda , גומרים לעבוד ונמצאים ב
לב אזור המסיבות , כשהרחוב מפוצץ באנשים. הבעיה היא שמאז שאני אוכל לזניה וספגטי ב 1 בלילה אין הרבה רצון לזוז. מבט מהיר על הבגדים ומחשבה על הריח הנודף ממני מרחיקים כל מחשבה של בילוי.
וכך אני מוצא את עצמי ב 2 לפנות בוקר לומד למבחן הקרב, ומכוון את השעון ל 6 שעות שינה כמו ילד טוב...

11. תרבות שונה -
מרצים אוסטרלים הם ללא ספק מזן שונה....
לדוגמא, אחד מהם לוקח חופשה של כמה חודשים בעונת הקיץ וחיי על הים. במיוחד אהבתי את המשפט "מתרגלים להתקלח עם מלח מהר מאוד".
...(more).


.. ההרצאות שלו משלבות כל כך הרבה תובנות על החיים. בהרצאה האחרונה על QUALITY של תוכנה הוא נכנס לדיון פילוסופי על משמעות המילה. תיאור הארוחה שעליה שילם 200 דולר בהחלט נתנה כיוון ,וכל זאת כשהוא מגיע להרצאה עם מכנסיים קצרות.
בסיכום הקורס הוא המליץ להגיע למבחן שעה אחת לפחות ולהירגע עם כוס בירה. בנוסף הבחור (אין דרך א
חרת לתאר אותו) הוא מקצוען אמיתי בתחומו ולא מתבייש להגיד שחברות משלמות לו -300$ לשעה.

חגים אוסטרלים

תמיד חשבתי שהחגים שלנו ביזארים.
ביום שלישי חג לאומי במדינת ויקטוריה , מרוץ סוסים שאורך 3 דקות. המאורע נקרא Melborne Cup וכל האוסטרלים חוגגים. אין עבודה וכולם מדברים על המרוץ.
זה מצטרף לחגים "מוזרים" נוספים כגון יום הולדת של המלכה שבכלל נערך בתאריך אחר, אבל זה מסתדר עם הקיץ אז למה לא..
דרך אגב, במידה וחג נופל על סופשבוע כל החג נדחה...

תרבות האופניים

כשקניתי את האופניים שלי ,ביקשו ממני להביא אותן לאחר 3 חודשים לבדיקה. לא תיארתי לעצמי שצריך לעשות Booking והבדיקה אורכת חצי שעה.
כדי להבין את התרבות השונה, הכבישים מלאים ברוכבי אופניים בבוקרו של יום. כמעט בכל משרד יש מקלחת והעובדים מנצלים זאת למקלחת קצרה לאחר הרכיבה לעבודה.
בימי ראשון, בתי הקפה מלאים ברוכבים והאופניים נתלות מן התקרה בתוך בית הקפה כדי לחסוך מקום.

12. ארץ זבת חלב ודבש -
טיסה RJ 3402 מעמאן לתל-אביב היא טיסה נפלאה. טסים במשך חצי שעה בגובה נמוך מעל ים המלח, יריחו , כמה התנחלויות וגוש דן. עוברים מעל הפקקים של כביש 4 ומעל המגדלים של רמת גן. וברקע בערבית כבדה הטייס מחמוד מודה לנו על שלא בחרנו אל על .ואני מודה לו על שלא חשב על איזה תאריך בספטמבר כמקור השראה
...(more)


.. 12:00 בלילה ואני מתעורר שטוף זעה עם צעקת אלוהים.
הסיבה : אימי חזרה מהעבודה וראתה את בנה האהוב ישן במיטתו. מיותר לציין שגם אני צעקתי אבל מרוב בהלה.

24 שעות באוויר ללא שינה וקריסת מערכות טוטלית גרמו לי להצטער על אלמנט ההפתעה.

יום למחרת , יושב בבית קפה תל-אביבי שעת צהריים , צרצורי קטנועים. מדבר על המשחק של מכבי תל-אביב בכדורסל. וברקע השוואה בלתי נמנעת בין בחורות ישראל לאוסטרליות .(התוצאה דרך אגב, תיקו מכובד). הספקתי לסגור עם חבר על קניית קטנוע כמתנה לאבי. עליתי לקפה , ירדתי למטה והקטנוע כבר לא היה שם.
עוד קטנוע נגנב בתל- אביב....

ובברכת ברוך הבא לארץ האבות ,בתיבת הדואר שלי כבר מחכה מכתב מביטוח לאומי וצו מילואים לחודש הבא.... החיפוש - לא חסר עבודה כאן. מלבורן היא בירה קולינרית. מספיק לעבור בצהריים ולראות את הבארים מפוצצים. אפשר לחפש בעיתונים ובאינטרנט אבל לדעתי השיטה


 

אוסטרליה שימושי:  עבודה  | מזג אוויר  |  מפות  | לימודים  |  סידני  |  מלבורן |  הגירה |  שגרירות  |  ניו זילנד  

     Copyright © Aust.co.il