אוסטרליה

אוסטרליה

 ראשי  מיומנו של סטודנט  הגיגי מהגר  |  אלמוג בדרכים  |  המשקפיים של דורית


דף הבית
רקע
ויזות
הגירה
עבודה
עסקים
לימודים
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול
ערים
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


אוסטרליה דף ראשי > יומן מסע > הגיגי מהגר  -  חלק II

חלק I  ::  חלק II

 

9. על אנשים (וקצת על עצים)

הבוקר ראיתי בטלוויזיה ראיון עם סייפי זית, דובר "פורום היחסים האיסלמיים" כאן באוסטרליה. המראיין והמראיינת האוסטרלים הקרינו תמונות של הנער בן השתים-עשרה מוקף החיילים הישראלים המוריד מעצמו בשלווה מדהימה את חגורת הנפץ ומרים את ידיו בחיוך, ולא נראה אפילו מוטרד כמו שאני נראיתי כשהמנהל בבית הספר תפס אותי עושה גרפיטי.
הם היו מזועזעים (ובצדק).
...(more)

...דובר הפורום הדגיש שבשם כל המוסלמים באוסטרליה הוא מגנה בתוקף את תופעת המחבלים המתאבדים, וכן כל מופע אלים או קיצוני. משם התגלגל הדיון לשיחה על מצבו הנפשי של מחבל מתאבד, על מידת הבנת המעשים אותם הוא עומד לבצע, וסיכמו בכך שהם כאן, מעבר לים, לעולם לא יוכלו להבין את מה שעובר בראשו של מי שעומד לצאת למשימה שכזו. יופי נחמה. 

ואז פתאום, כאילו בלי שום קשר, עלתה בראשי שיחה שסיפרה לי עליה אמא שלי, שעובדת כאן בחנות קריסטלים מקומית. היא דיברה עם לקוחה שגדלה בעיירת אבוריג'ינים, לשם נשלח אביה מטעם משרד החינוך. היא סיפרה דברים שכבר שמעתי קודם, ממקורות שונים, על היחס המשפיל והמזעזע של השוטרים לאוכלוסיה המקומית בחלק גדול מן העיירות הללו (לרדוף ולהכות באבוריג'ינים הפך לספורט של סופשבוע במקום בו גדלה, כמעט כמו כדורגל אצלנו), דברים שהתחברו להרבה דברים נוראיים אחרים שנעשו כאן בתושבים המקוריים של היבשת היפה הזאת, וגם Lonely planet מוכיח את האוסטרלים על אותם הדברים בדיוק בהקדמה למדריך שלו לכאן, אחד המדריכים שנשאר תמיד בעשירייה הפותחת של ההוצאה, לטענתם. 

אצל רוב האוסטרלים האבוריג'ינים נתפסים כפרימיטיבים, אלכוהוליסטים ואלימים חסרי השכלה. בחלק מהמקרים זה אכן כך, ונראה כאילו העובדה ששאר העולם רואה אותם כאחראים למצב הזה לפחות חלקית אם לא באופן מוחלט, לא עוברת אצלם בראש אפילו לרגע. יחד עם זאת קל להם מאוד להבין את מצבו הנפשי של מחבל מתאבד בתל אביב או בירושלים. 

הם מקבלים לכאן באהבה הודים, יפנים וסינים מכל קצווי תבל, ישראלים ואירים ופלשתינאים. כל אלה מהווים העשרה תרבותית מבחינתם, והם דלוקים על שלל האפשרויות הקולינריות, התרבותיות, הרוחניות והמיניות הגלומות בערבוביה הזו שחיה כאן בערים הגדולות.

אבל אבוריג'ינים, זה משהו אחר. הם פרימיטיבים אלה. לא, באמת. גם האוסטרלים הרוחניים והאוהבים ביותר מהדקים שפתיים כשנכנס להם אבוריג'יני לחנות, ומחפשים בעיניים את האבטחה. 

נשמע לכם מחריד, נכון? 

אבל תגידו – מה אתם חושבים על ערבים? 

"ערבים זה משהו אחר", אנחנו אומרים לעצמנו. הם באמת כאלה. הם, רק שפה אחת הם מבינים. הם בכלל לא רוצים שלום, הם רק רוצים אלימות. פרימיטיבים. 

נכון.
וגם אבוריג'ינים. תשאלו את האוסטרלים. 
וגם טיבטים. תשאלו את הסינים.
ואל תשאלו אפילו מה חושבים הבריטים על האירים. 
נכון לא כולם, אבל די הרבה. 

מה זה שגורם לכל אחד מאיתנו לחשוב שהוא באמת מיוחד כל כך? שה"אויב" שלו הוא באמת אויב לא אנושי, אלים ורצחני, ולא בני אדם שחושבים כמונו בדיוק, רק קצת אחרת?

איך זה שפרשן פוליטי שנפעם למראה ילד בן שתים עשרה עם חגורת נפץ ומבין לליבו לא רואה את הגופות שחומות העור שפזורות תחת יסודות הבית שלו? איך זה שחייל משוחרר בוכה במוזיאון האטום בהירושימה אבל יודע להגיד לחבר'ה בפאב בבנגקוק שיזהרו כי יש בפינה ערבים?

איך זה שאנשים חכמים כל כך, שלמדו הרבה כל כך, שיודעים להפעים אותי במילים שלא הייתי חושב עליהן בעצמי גם אחרי מאות שנות הגות, מקסימים אותי בראיה היסטורית של דורות בראי המהפכה החברתית, התעשייתית והרוחנית, עם מבט-על של אסטרונום שממפה מערכות שמש, מסיימים משפט ב"אבל ערבים/אבוריג'ינים/יהודים...זה כבר משהו אחר. תאמין לי. אני מכיר אותם. גדלתי איתם." 

איך זה, אנשים?

 תתעוררו.

10. איך אומרים רישיון באוסטרלית – מניפסט של יעילות כרונית ועצבים ישראלים - *** חלק א' ***

כששמתי לב שתוקפו של רישיון הנהיגה הבינלאומי שלי עומד לפוג נשארו לי רק שלושה חודשים לנהוג לפני שאני הופך לעבריין, מאלה שממצמצים ברמזורים ומסתכלים ישר קדימה, אוחזים בהגה בפרקים לבנים ממתח ועם פלגי זיעה זורמים במורד הלחי. מאלה שגורמים לכל שוטר, אפילו הוא בחופש עם הילדים, לבדוק להם רישיונות רק בשביל השקט הנפשי....(more)

..קיללתי את עצמי על חוסר תשומת הלב והכנתי את עצמי לכאב ראש מתמשך. המצב לא השתפר כשהפקידה החביבה בטלפון הודיעה לי שמכיוון שלאוסטרליה ולישראל אין שום הסכם ראוי לשמו בשום נושא, איאלץ לעבור גם תיאוריה וגם טסט. מה שכן, לשניהם אני יכול להירשם באינטרנט.

אם לא היה לי רישיון, אגב, ולא משנה אם אני אוסטרלי או תושב חוץ, סיפרה לי הפקידה, החוק מחייב אותי להגיש בקשה לרישיון מתלמד, לשים על החלון L גדולה וצהובה, ולנהוג כשאני מלווה בנהג וותיק במשך שנה שלמה. אז ורק אז היו מרשים לי לגשת לטסט. שיעורי נהיגה או לא שיעורי נהיגה – זו כבר בחירה שלי.

כתל אביבי לשעבר מיד עלה בראשי, בצבעים חיים ובגודל טבעי, משרד הרישוי בחולון, על כל מה שמשתמע מכך. גנחתי והודעתי לבוס שאצטרך לקחת כמה ימי חופש פה ושם (לא, לא בתשלום, למה?), כדי להסדיר את הזהו.

השגתי לי ספר תיאוריה, חרשתי שלושה ימים, נשמתי עמוק, התכוננתי לתור ארוך כאורך הגלות, ויצאתי לדרך חצי שעה לפני הפתיחה, מצויד בקפה וספר, ומתנחם בעובדה שלפחות האוסטרלים מתנהגים יפה בתור ויהיה עם מי לדבר.

איזה עם מי לדבר ואיזה נעליים. חניתי ליד דלת משרד הרישוי, היחיד במגרש החנייה הענק של מרכז הקניות (מי שם משרד רישוי במרכז קניות?), וישבתי שם, בודד וגלמוד, עד שבחמישה לשמונה הופיעו עוד שלושה אנשים ובשמונה אפס אפס נפתחה הדלת החשמלית וכולנו נכנסנו פנימה.

לקחתי מספר, הבטתי בפליאה במסכי הטלוויזיה שהקרינו מצגות "נהיגה נכונה" והפנו מספרים לאשנבים, ישבתי על הכסא, וקמתי תוך חמש שניות כשנקראתי לאשנב בעצמי.

קיבלתי דף מנוילן בפלסטיק עם שלושים שאלות אמריקאיות (נפלתי רק בשאלה על אחוז האלכוהול בדם), עם סיום מילוי התשובות הפנתה אותי הפקידה לטלפון פנימי שבו קבעו לי טסט לשבוע הבא בשעה שמונה וחצי בבוקר, ולפני שהספקתי להגיד קרוקודיל דנדי, בשמונה עשרים וחמש עמדתי מחוץ למשרד הרישוי ומצמצתי באור השמש העולה, המום, כשבידי די והותר זמן להגיע לעבודה מבלי לאחר אפילו.

זקנה אחת חייכה אלי והאכילה את היונים בדשא ממול, ואני הייתי אחרי תיאוריה בעשרים דקות.


11. איך אומרים רישיון באוסטרלית – מניפסט של יעילות כרונית ועצבים ישראלים - *** חלק ב' ***...(more).

..הגעתי לטסט מחויך כולי חמש דקות לפני הזמן. הפעם ידעתי כבר למה לצפות, חשבתי לעצמי. הטסטר יחייך, אני אראה לו שאני נהג מעולה, הוא יחתום לי על הטופס, ואני אהיה עם רישיון ביד. יעילות אוסטרלית.
זבביר.

"הצמיג שלך שחוק." אמר לי הטסטר. דווקא נראה סימפטי עד אותו הרגע, עם עגיל באוזן והכול.

"אני לא יכול לצאת איתך לטסט ככה. ואתה צריך לשלם שוב כדי לקבוע טסט חדש – כתוב על הטופס שאנחנו בודקים את הצמיגים ואת הבלמים, זו אחריות שלך."

"וחוץ מזה," הוא הוסיף, כשהוא סוגר מאחוריו את הדלת של הטסטרים ומשאיר אותי על המדרכה, "גם הצמיג הקדמי השמאלי לא משהו."

נשמתי עמוק כל הדרך למוסך והחלפתי את שני הצמיגים, שיהיה. נשימה עמוקה. זה בסדר. נשימה. הם דואגים לבטיחות, נשימה, זה לא אישי, נשימה, אום, נשימה, אום, נשימה, ואמ אמא שלו זונה. אום.

שילמתי שוב את עלות הטסט וחזרתי אחרי שבוע. זה היה אותו המאניאק.

"החלפתי את שניהם." אמרתי לו בחיוך מנצח. "אפשר לצאת?"

"לא." הוא אמר, כשהוא מסמן עוד שלושה קווים על הטופס שלו. "גם האחורי הימני שחוק."

"לא יכולת להגיד משהו בפעם שעברה?!?!" ייללתי כשהוא הלך ונמוג מאחורי הדלת ההיא.

"לא. זו אחריות שלך. כתוב על הטופס. אל תשכח לעבור אצל הפקידה לשלם שוב."

אמרתי לעצמי שככה זה במדינת הגמדים. כל פסיק חשוב, כל חוק חייב להיות ממולא ונכון וצודק, ובגלל זה אני כאן, בין השאר. נכון?

נכון.

כדי להצדיק את טענתי, בעמוד הראשי של העיתון שקראתי כשחיכיתי שוב במוסך, אדום מעצבים, הכריזו שני כתבים כמוצאי שלל רב על הגילוי החדש בפרשיית השחיתות וחוסר המנהל התקין בשירותי הביון של אוסטרליה.

מה זה חוסר מנהל תקין, תשאלו? הפעם מישהו אמר למישהו באיזו שיחת מסדרון על איזה דו"ח ביקורת שההוא חשב להעביר או שלא להעביר ושהכיל מידע על מישהו שאולי לא דיווח על משהו מספיק מהר ובעקבותיו יכול להיות שהייתה נשקפת סכנה ווירטואלית לאיזו קבוצת חיילים באיזה חור שלא נלחמים בו בכלל, ש-"זה חומר די חם, אתה בטוח שאתה רוצה להעביר את זה?" סקופ אדיר, כאמור, ושחיתות בצמרת.

12. איך אומרים רישיון באוסטרלית – מניפסט של יעילות כרונית ועצבים ישראלים - *** חלק ג' ***....(more).

חזרתי למשרד הרישוי רצוץ ושפוף קומה. הפעם חיכה לי עוף מוזר אמיתי, עם מכנסיים קצרים, גרבי צמר אפורות משוכות עד הברכיים (להזכירכם, ממוצע עשרים וחמש מעלות, סתיו בקווינסלנד), שפם של גראוצ'ו מרקס, משקפיים עבות ומבטא צרפתי כבד, והזכיר לי שהייתי אמור להגיע רבע שעה לפני הזמן המיועד. את הצמיגים הוא דווקא אהב הפעם, ויצאנו לדרך.

כלומר, כמעט יצאנו לדרך.

גראוצ'ו עמד ליד האוטו והסתכל אל מושב הנוסע בעיניים דומעות.

"מה קרה?"

"הכסא מלוכלך". הוא רטן במבטא מרוקאי מובהק. "לא יכולת לנקות קצת?"

"האוטו בן חמש עשרה." אמרתי לו. "זה מה יש. אבל אני יכול לשים לך שקית נילון."

הוא הסתכל בי במבט זועף מתחת לשפם והתיישב על הכיסא. זיעה קרה גלשה במורד צווארי. אם הייתה בי איזו תקווה לאחוות מהגרים עם הפראנסווי הזה, ברגע זה היא שכבה על המדרכה ונמסה לה בחום השמש האוסטרלית הקופחת.

"ימינה...ימינה אמרתי...למה נסעת?...לא ראית שיש רכב בצד השני של הכביש, מעבר לרמזור?...קרוב מדי לרכב מלפנים...רחוק מדי מהמדרכה...למה הילוך רביעי בעיר, לאן אתה ממהר...למה הסתכלת לצד שמאל מאוחר כל כך במהלך הפניה?..."

הוא השאיר אותי ליד משרד הרישוי עם הטופס ביד. "לא נורא, בסך הכול אתה די בסדר. תתאמן קצת ובפעם הבאה בטח תעבור. אל תשכח..."

"לעבור אצל הפקידה ולשלם שוב, אני יודע." נאנחתי.

13. איך אומרים רישיון באוסטרלית – מניפסט של יעילות כרונית ועצבים ישראלים - *** חלק אחרון ***...(more).

..הטסטר הבא היה אוסטרלי וותיק, לפי המבטא, עם כרס בירה ענקית וירכיים שנתקעו לי בידית ההילוכים בכל העברת מהלך. הוא העיף את השמיכה שפרשתי עבורו על המושב למושב האחורי, בירך אותי ב"G’day!" עליז, ויצאנו לדרך, לאט ובזהירות.
למוד ניסיון, נסעתי הפעם לפי כל החוקים שלא נסעתי לפיהם בפעם שעברה. הסתכלתי לכל כיוון כל הזמן, לא הפלגתי מעבר להילוך השלישי, ונתתי זכות קדימה לכל מי שנכנס לרדיוס של קילומטר מהצומת שהייתי בה. ההוא לא אמר כלום ורק פלט לי הוראות נסיעה ושרבט על הטופס שלו.

כשהגענו בחזרה למשרד הרישוי, הוא אמר לי שאני נוהג כמו סבתא שלו, שנתתי זכות קדימה שלא לצורך, ושאני הורס את ההילוכים, מאבד יציבות ומבזבז דלק והכול בגלל שאני נוסע בהילוך שלישי כל הזמן.
"גם החניה שלך זוועה," הוא אמר, "אבל בסך הכול היה די בטוח. עברת, תתחדש, ואל תשכח לעבור אצל הפקידה לשלם על הרישיון"

אז מה היה לנו שם, מעבר לעצבים האישיים של הנהג הישראלי הממוצע שהגויים באים ללמד אותו מה זה זהירות ואיך מתנהגים בכביש?
אין בירוקרטיה ואין תקורות מיותרות.
אין תורים בני שעות, אין הלוך ושוב, אין תחזור עוד שבוע ועיצומים ושביתות, אין טרטורים חסרי טעם ופשר ואין כאבי ראש, זמן מבוזבז ותסכול ומרמור.
בדיקות העיניים, מבחן התיאוריה והמבחן המעשי נעשים כולם באותו המקום, על המקום.
למרות ההתעקשות הכרונית (המבורכת, אם מסתכלים קצת מלמעלה) על הפרטים הקטנים, המכשול האמיתי שעומד למעשה בפני כל אחד שרוצה רישיון נהיגה במדינה הזו הוא רכב תקין (צמיגים ובלמים), שלו או של מישהו אחר, וידיעת חוקי התנועה התיאורטיים והמעשיים.

אם התחומים האלה מכוסים, אפשר לעשות כאן רישיון נהיגה תוך קרוב לשעתיים ובעלות של כחמישים דולר אוסטרלי, זו השורה התחתונה, ולא נראה שהאנשים נוהגים כאן גרוע יותר עקב כך.
למעשה, הם נוהגים הרבה יותר טוב.

 איך זה? למה זה? כשתדעו, תודיעו גם לי.

14. ילד, אל תיגע, זה ארסי -
הדרך מהבית שלי לשפת הים נראית כמו גן עדן לרגליים יחפות. באמת. רמזור אחד, חמש דקות הליכה, מדרכה לבנבנה שלא לוהטת מדי גם בשיא הקיץ, קצת דשא ירוק ולח, ורצועת חול צהוב ורך באורך חמישה קילומטרים מיד אחריו.  
אם נראית, אז בטח גם מרגישה כמו גן עדן, נכון?  
בטח.
אולי לאיזה אבוריג'ין צרוב שמש או בילבו מתולתל סוליות.
...(more).

...בפעם הראשונה שניסיתי לרדת לריצה קצרה על שפת הים בלי נעלי ההתעמלות (כי נהיה חם לאללה), התחלתי בהליכה מהירה לאורך המדרכה הקרירה (בצל, מה?), פיזזתי בזהירות אל האספלט האפרפר שהתגלה גם הוא כמעט חם מדי אבל לא ממש, חייכתי חיוך רחב וזינקתי אל חיקו המלטף של הדשא הירקרק, שעליו הירקרקים טמנו בחובם כדורי קוצים שהיו ירקרקים רק קצת פחות ממה שהם היו חדים.

התרוממתי באוויר על רגל אחת ואז על השנייה כמו ברישניקוב על הקרח, הודעתי לכל מי שהיה באזור בקול רם ונישא מאיפה אני (או לפחות מאיזה אזור גיאוגרפי, אני לא משוכנע שהייתה שם יותר מדי עברית), ועברתי לקצות האצבעות ולקללות חרישיות יותר עד שהגעתי לחול החם. 

זהיר הפעם, טופפתי מעדנות אל קו המים, איפה שהחול רטוב והדוק ונוח יותר לריצה, נשמתי עמוקות והתחלתי לרוץ. הרגיש לי נהדר בלי הנעליים. הרגשתי את החול קולט את זעזועי הריצה, לח וקריר, את המים מלחכים את קרסוליי והופכים אותו רטוב וצמיגי, את הנשימה המאומצת בריאות, את הזיעה על המצח, את הלב ההולם...ואז קלטתי פתאום שלמרות שמים כבר לא מלחכים את קרסוליי, החול מרגיש עדיין צמיגי מאוד.  

מבט קצר למטה גילה שכבר קרוב לחמש דקות אני רץ על מרבד יפהפה, מבריק וחלקלק של מדוזות מיניאטוריות ושקופות שנסחפו לחוף עם הגיאות, שבאה והלכה לה. 

בלעתי את הרוק ושברתי לאט לאט ימינה, אל החול הרך וחזרה אל הדשא. נתתי מנוח לברכיי הרועדות וצנחתי למצב ישיבה אחרי שווידאתי שאין קוצים תחתיי. פחד אלוהים היבשת הזו.

)מבריסביין וצפונה, אגב, אסור אפילו להתקרב לים, כי המדוזות שם מצוידות בארס שיכול להרוג אדם במהירות אדירה).

ושלא תחשבו לרגע שההליכה השלווה הזו שלי על מרבד המדוזות באה לי טבעי. לפני שנתיים הייתי נכנס לרעידות שלא היו מביישות נרקומן בקריז, קופא על מקומי או נופל ישר לזרועותיהן הריריות של בנות הזונה השקפקפות. כשהגעתי לכאן, שתבינו, פחדתי מג'וקים. ג'וק היה לדידי התגלמות כל הסיוטים שבעולם. היום אני חולף על פניהם בחיוך רחום ומזיז את הראש כדי לאפשר לעכביש הצייד הענק שבנה טירה מעל השער שלי לרדת עליהם כמו ספיידרמן על חבורת אנסים קבוצתיים. 

בעוד אני מסדיר את נשימתי ומצטנן קמעה על הדשא, נזכרתי בפעם הראשונה שישנתי כאן אצל חבר שגר בבית על הנהר. החצר האחורית שלו מצוידת במדרגות עץ שיורדות ישר אל המים, ואני, עם ג'טלאג עצבני, התפשטתי לתומי לפנות בוקר ודידיתי למטה לשחייה קצרה. הוא עצר אותי בצרחה שגירשה את כל השחפים מהמזח, ישירות מחלון המטבח.

מסתבר שאף אחד לא נכנס לשחות בנהרות כאן, כי הכרישים שאיבדו את דרכם ולא מצליחים לחזור לים הופכים רעבים מאד אחרי שהם מחסלים את כל הדגים בנהר. חשבתי שהוא צוחק. הוא לא צחק. 

"אח!!!"

קפצתי על רגליי כנשוך נחש, ולא בכדי. בעוד אני שקוע בשרעפיי, הכיש אותי משהו. זה כאב כמו ששום דבר לא כאב לי בחיים. חשבתי שאני הולך למות. הבטתי למטה ברעד, מחפש את המפלצת שפלשתי לטריטוריה שלה, וגיליתי נמלה שנופפה לעברי בעצבנות במחושיה. קטנה דווקא, אבל אדומה, אלא מה?

עם בוא הקיץ מתמלאות החצרות האחוריות כאן בקרפדות גדולות ומציקות. אם התמזל מזלו של מישהו והתגלגלו לו זכר ונקבה לחצר (דהיינו, מושבה שלמה בתוך שבועיים שלושה), הוא צפוי להניח את ראשו על יצועו מדי ערב לצלילי מקהלה עליזה של קרקרנים מבסוטים מתחת לחלון.

כדי להיפטר מהם אפשר פשוט להרים אותם ולזרוק למקום אחר, תגידו. בטוח יש איזה חור בבוש האוסטרלי בו הם יהיו מאושרים לנצח, איזו מושבת קרפדות עם כובעי קרוקודיל דנדי שבה יוכלו לקרקר כאוות נפשם. נכון?

נכון. רק שאם תרימו את גדי קרפדי אתם צפויים לפריחה רצחנית בת חודש בכל הגוף, וזה רק בתנאי שאתם לא אלרגיים. ילדים מתים מזה.

ספורט לאומי מקובל כאן הוא לצאת לחצר האחורית עם כמה בירות ומקלות גולף בגדלים שונים, ולהעביר את הבוקר בצעקות "פור!" עד שהחצר נקייה מקרקרנים. 

האמת היא שזה לא מצחיק. הטבע כאן פראי לאללה. מי שהולך לחפש צדפים וסרטנים על שפת הים צפוי להרבה יותר מצביטה קטנה בתחת מאיזה שרימפ תועה. תוכניות הטלוויזיה מסבירות את ההבדלים בין פטריות ארסיות ופטריות הזיה, בין צדפי מאכל וצדפים בעלי ארס משתק פילים, איך לא מרימים מדוזות, מה עושים אם נצמד לך כריש לרגל כשאתה שוחה, (דווקא יש מה לעשות, תתפלאו!) וכל ילד, אלא אם הוא ממש עירוני מלידה, יודע עם איזה נחשים מתעסקים ועם איזה לא. אפילו העצים נראים כאן חיים. לא יודע איך להסביר את זה. לכל עץ יש פרצוף, כל ענף עם אישיות. כל שיח נראה כמו משהו מכוכב לכת אחר. 

אה, והזבובים כאן נושכים. בחיי. עם השיניים. 

כשהלכתי לווטרינר עם חתולתי החדשה, לפני כשבועיים, שאלתי אותו אם יש איזו מניעה לאפשר לה לטייל בחוץ. אולי העירייה עושה כאן מבצעי חיסול חתולים המוניים, כמו בישראל?

"מה פתאום! שום מניעה." הוא הניד בראשו. "אלא אם אתה גר ליד נהר."

פחדתי לשאול. בסוף שאלתי בכל זאת. "אתה חושב שהיא תטבע?"

"לא, איזה תטבע," הוא צחק, "חתולים לא מתקרבים למים. אבל יש איזה דג קטן ואפור כזה ששוחה כאן בנהרות. אם היא אוכלת אותו אתה תיאלץ לקנות חתול חדש."

15. על האוכל באוסטרליה -
רק עוד רגע אחד לפני שאני מתחיל באמת, שיהיה ברור - אני עדיין זוכר להיות אסיר תודה קבל עם ועדה על כך שהאוסטרלים רחוקים מספיק מאמא אנגליה כדי להצליח להפיק מהמטבח שלהם משהו קצת יותר מוצלח מהגורמה הבריטי הידוע לשמצה. אבל לא בהרבה.
בכל זאת, יש כאן כמה בעיות רציניות, אפילו למי שרגיל להזמין פיצה עם אננס לפעמים
....(more).


...
בפעם הראשונה, לדוגמא, בה ניגשתי לקנות צנצנת מלפפונים חמוצים בסופרמרקט המקומי, נתקפתי צמרמורות לנגד המראה המרהיב שנגלה לעיניי במעבר מספר שמונה. על שלושה מדפים רחבים ונישאים התנוססו להן צנצנות בצורות ובגדלים שונים של חמוצים שרואים רק בסרטים – שמנמנים כאלה, בצבע ירוק עמוק כזה, בקבוקי כזה, עם בליטות של גרגרי מלח או מה שלא יהיה, צפים להם מעדנות במים אפרפרים ירקרקים שעל פניהם שטים בשלווה סטואית גבעולי שמיר, שיני שום ושאר ירקות, בקיצור – חמוצים כמו שהייתי רגיל לראות רק בכיכר המדינה בחמישה עשר ₪ לחמוץ, מונחים בסלסלת קש כשלצידם בריסטולים צבעוניים עליהם כתוב (בכתב יד, אלא מה?) "החמוצים האורגנים הכפריים של גילי וצילי ממושב "קסם" שבגליל העליון", כיסוי בד משובץ קשור בפשתן...אתם יודעים, נו. חמוצים לאניני טעם. רק שכאן, מסתבר, זה בזיל הזול ונחשב לסטנדרט. מי היה מאמין!

שמח וטוב לב השלכתי לעגלה את אחת הצנצנות היותר יקרות, ובשנייה שדלת הבית נטרקה מאחוריי הכנתי לעצמי סנדביץ' עסיסי עם ירקות, חמוצים וגבינה צהובה, נגסתי בו בתאווה חושקת, ירקתי לכיור וזרקתי את השארית לפח. 

מסתבר שהחמוצים כאן לא חמוצים. הם מתוקים. 

וגם המיונז. 

גם אמא שלי, כשהגיעה לכאן, לא ידעה את זה, אני מצידי שכחתי ליידע אותה מראש, וכך יצא שכעשרים בני תשחורת רעבים שהסבו לשולחן בליל הסדר האחרון בקהילה המקומית ביצעו ריקוד רב-משתתפים של מזיגת סלט תפוחי אדמה עם מיונז מתוק ומלפפונים חמוצים/מתוקים לצלחותיהם, העמסה אל הכף, הכנסה אל הלוע, גלגול הלשון והעיניים, שליחת היד אל המפית, יריקה חשאית והנחה אגבית, בביצוע מתואם להפליא שלא היה מבייש את נבחרת השחייה האומנותית האולימפית של סין. 

מה לעזאזל עבר בראשו של מי שאמר בפעם הראשונה "בואו ננסה מיונז מתוק", מישהו יכול להסביר לי?

איזו ילדות עברה על מהנדס המזון שהמציא את המלפפונים החמוצים המתוקים? 

לאלוהים, כאמור הפתרונות, וביניהם היא בטח מחביאה גם את הפתרון למשוואת ההמבורגר האוסטרלי המסורתי, משוואה באינספור נעלמים, ששניים מהם הם מיודעינו המתוקים הנ"ל ואחד אחר, עתיק יומין ומסתורי לא פחות, הוא פרוסה עבה ונוטפת דם של סלק משומר שחייב, אבל פשוט חייב להיות מוכנס אחר כבוד לכל המבורגר שלא הספקתם לצעוק עליו "חדל סלק!" לפני שהוא עזב את המטבח.

עם הזמן לומדים שכדי לאכול טוב באוסטרליה, חייבים לעשות כמו הרומאים ולשחק אותה אתני. אוכל סיני, יפני, הודי, אינדונזי ותורכי יש כאן למכביר, ברמה לא רעה בכלל, והתייר הממוצע יכול להעביר את זמנו שנים ארוכות בין סושי לצ'יקן טיקה, בין בקלווה ואגרול, ולקנח (כמעט כמו בבית!) בלאפה תורכית או לבנונית דקיקה עם בורגול טרי וכדורי פלאפל בסגנון מצרי שלרגע כמעט וגורמים לך לחשוב שאולי אתה בעצם במקום אחר, אבל רק כמעט.

כך חייתי לי בשנה האחרונה, כמו ישראלים רבים שהגיעו לכאן, מן הסתם, כשאני משלים, אט-אט, עם מר גורלי, אוכל רק את מה שאפשר ורק לא אוסטרלי ומתהפך על יצועי בלילות כשלנגד מוחי הקודח יוצאים להם במחולות, זוגות זוגות, בורקס עם ביצה, זאב עם כבש, חומוס פטריות עם גבינה לבנה תשע אחוז, כשפיתה אמיתית, רכה וספוגית, מנגנת להם וואלס רך וחרישי מלמעלה, הרחק הרחק מהישג ידי הפרושות לעומתם בדממה אילמת המפצירה לשווא... 

ואז זה קרה. כרעם בצהרי יום בהיר, כיורה המבושש להגיע וניתך, סוף כל סוף, על שדות יבשים ועל שפתיים צמאות, חרבות, הגיע אלינו מיכאל.
ישירות מחוף בונדי שבסידני, מעוז הישראלים האוסטרלים, עם רקורד מרשים של מסעדנות לבונטינית אסלית, בהדר רב ולאחר כבוד, בידו הפיתה ובמערכתו הריטה, והנה יש חומוסיה ישראלית אמיתית גם בחוף הזהב, קווינסלנד, ובא לציון גואל, הרחק הרחק מציון.

ואיזה חומוס, רבותיי...לא בחיקוי תורכי עלוב מדובר. לא עוד מיונז מתוק וסלק סורר. הנה גם לנו יש פלאפל, שווארמה, מעורב ירושלמי מקומי מעודכן, וסלט אמיתי, קצוץ דק דק, עם שמן זית, לימון וכוסברה... 

תסלחו לי רגע. יש לי פערים להשלים.  

(מוקדש בהכרת תודה ואהבה אינסופית למיכאל, "מלך הפלאפל" היחיד והבלתי מעורער של חוף הזהב, קווינסלנד, אוסטרליה).

16.תרבות הסוכנים באוסטרליה

לכל דבר כאן יש סוכן. 

בקשת הגירה מגישים אצל סוכן הגירה, וויזת עבודה מקבלים אצל סוכן ניהול, בית מוצאים אצל סוכן נדל"ן (שזה לא כמו מתווך, אל תטעו לשנייה – אתה, השוכר, לא צריך לשלם לו גרוש והוא ימשיך לטפל בכל צרכיך במשך תקופת השכירות כולה), כשרוצים כסף לקנות רכב הולכים לסוכן הלוואות ומשכנתאות, את הרכב עצמו קונים אצל סוכן מכוניות, ואם משתמשים בו לצרכי עבודה או מוציאים איזו הוצאה אחרת הקשורה בעבודה, קורה משהו בכלל מדהים. קבלו את זה - ...(more).  -  חדש .

בסוף שנת המס, תאריך שלא ידעתי על קיומו עד שהגעתי לכאן, בהיותי שכיר, התקשר אלי איש אחד מנומס ופתח ב-"שלום, שמי רוקי ואני סוכן המס שלך".

ניתקתי לו בפרצוף באופן מיידי, כיביתי את הנייד, דחפתי אותו עמוק עמוק למגרה התחתונה במטבח כשהוא עטוף במגבת, ניתקתי גם את הטלפון בבית ולא יצאתי לשום מקום במשך שבוע. מה שבטוח בטוח.

כשנרגעתי, שמעתי שרוקי השאיר לי הודעה בה הוא מסביר לי שסוכן הניהול שלי אמר שנדמה לו שאני משתמש ברכב שלי לעבודה. "אם זה באמת כך ואם שמרת את החשבוניות," הוא דקלם לי באפרכסת בטון חדגוני משהו, "מגיעים לך בין אלף לשלושת אלפים דולר החזרי מס. תרים לי טלפון."

הרמתי לו, בטח שהרמתי לו.  

תוך שלושה שבועות הופקדו לחשבון הבנק שלי כאלפיים ומאתיים דולר אוסטרלי טבין וטקילין, מינוס שכרם הזעום של אדריאן ורוקי בלבוסטה, סוכני מס והשקעות בע"מ. שפשפתי את העיניים והעברתי את כל הכסף, עד הסנט האחרון, לסוכן ההגירה שלי, לשלם על הוויזה.  

כשהלכתי לישון אתמול, שנייה אחרי שנעצמו לי העיניים, נפלה לי צפרדע יפה, ירוקה וחלקלקה (אילנית, אני חושב שלימדו אותנו שקוראים להן בשיעורי של"ח) מהקיר ישר על הכרית והדביקה לי צרפתית. אחרי שהיא לא הפכה לנסיך ואני לא הפכתי לצפרדע, קפצתי קצת , צווחתי קצת והגברת קרקרה בהתרגשות נכזבת כשהיא קופצת לי מהכרית ישר החוצה דרך החלון.

הבטתי בחתולתי שנמנמה בשלווה, אותה חתולה בדיוק שאמורה להרוויח את מחייתה הבטלנית כשהיא דואגת שמקרים כאלה לא יקרו בבית הזה. "נו, מה יהיה?" שאלתי אותה.

"מיאו," היא אמרה לי מבלי לפקוח את העיניים אפילו, שזה כמובן - "דבר עם הסוכן שלי".

תשמעו, זה פטנט מדהים, הסוכנים האלה. לא צריך לדעת כלום כדי לחיות כאן. הסוכנים יודעים הכול בתחומם, אמורים לטפל בכל הפרטים עבורך, ולך נותר (בתיאוריה, לא תמיד בתכל'ס) רק לשלב את הידיים מאחורי העורף ולקבל מהם את השורות התחתונות. השכר שלהם גלום תמיד במוצר או בשירות עצמו, אם הוא מגיע ממך בכלל, ומכיוון שהם השיגו עבורך את הזול ביותר, אתה לא מרגיש אותו כמעט. 

רק בעיה אחת קטנה יש בסיפור הזה, וראוי לשים אליה את הלב במהלך המגעים עם אותם "ז'יימס בונדים" - האוסטרלים, מקצועיים וקפדניים ככל שיהיו (והם לא תמיד כאלה) בתחומם, לא אוהבים לעבוד קשה מדי. אם שאלת אותם שאלה, נניח, באזור ארבע אחרי הצהריים, צריך להיות ברור לך מראש שהתשובה שתקבל תהיה חלקית במקרה הטוב, שקרית במקרה הרע, ובכל מקרה תהיה שליפה מהמותן, אם יענו לך בכלל בשעה מצחיקה שכזו, בה כל אדם שמעט שכל בקודקודו כבר נמצא בדרך לפאב.

גם הסוכן הכי מקצועי באוסטרליה ינתק את הטלפון במשך שבועיים מבלי להסביר או להשאיר אחריו הודעה כי הוא מבקר את חותנתו הפיסחת בטסמניה, ולך חפש מי ינענע אותך. אבל, זה המחיר שמשלמים עבור חיים שאינם בגדר התמכרות ושיעבוד לעבודה, ומי שמסכין להשלים ולחיות עם החיסרון הזה יכול ליהנות לאללה מהיתרונות.

 


אוסטרליה שימושי:  עבודה  | מזג אוויר  |  מפות  | לימודים  |  סידני  |  מלבורן |  הגירה |  שגרירות  |  ניו זילנד  

     Copyright © Aust.co.il