אוסטרליה

אוסטרליה

     ראשי  בתי כנסת  |  ארגונים  אוכל כשר 


אוסטרליה דף הבית
רקע
ויזה לאוסטרליה
הגירה
עבודה באוסטרליה
עסקים
לימודים באוסטרליה
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול לאוסטרליה
ערים
סידני
מלבורן
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


אוסטרליה דף ראשי > יהדות > ארגונים יהודים

היהודים ראשונים, כאסירים, החלו להגיע לאוסטרליה כבר ב-1788, אך סימני קהילתיות יהודית ראשונים באוסטרליה, נראו רק בשנות הארבעים של המאה ה-19. ב-1844, נחנך בית הכנסת הראשון בסידני, וב-1841, הוקם מרכז הרווחה הראשון. כעשר שנים מאוחר,  יותר נוסד העיתון היהודי הראשון בשפה האנגלית, והחלה להתגבש קהילה. 

בעקבות גילוי הזהב, בשנות החמישים של המאה ה-19, החלו להגיע ליבשת יהודים מאירופה ויחד איתם הלכו והתפתחו המוסדות והארגוניים היהודיים; רשת העזרה הסוציאלית, הלכה וגדלה ונפתחו בתי ספר ליהודים. 

במאה העשרים, כמו ברוב הקהילות היהודיות במערב, מרכז הכובד של הקהילה היהודית באוסטרליה החל לעבור ממוסדות הדת לארגוניים הקהילתיים השונים, כגון תנועות הנוער, מרכזי הספורט ומרכזי השכלה.      

ארגוניים קהילתיים בסידני:

ארגון ה-Jewish Care, ארגון הפועל מאז 1935,  הוקם במטרה לסייע למהגרים היהודים שהחלו לברוח מאירופה. הארגון,  מספק עד היום סיוע והכוונה לתושבים יהודים חדשים. מאז, הרחיב הארגון את פעולתו והוא עוזר לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, כגון נכים, מבוגרים ומשפחות בקשיים כלכלים. 

The Shalom Institute, הוא מרכז חינוכי הפועל בשיתוף עם האוניברסיטה של NSW, והוא מאגד מספר פעילויות חינוכיות בסידני. במסגרת הארגון, פועלים ארגוני הסטודנטים,  ה- Shalom College  וה- Hill Program.  ארגונים אלה, מספקים לסטודנטים יהודים ולא יהודים (כרגע 128 סטודנטים), הן מגורים והן סביבה אקדמית תומכת.  The Shalom Institute, מפעיל גם תוכנית לימוד למבוגרים, הכוללת קורסי העשרה הנוגעים ליהדות וליהודים. לאחרונה, חידש המרכז את המסורת של האוניברסיטה היהודית הפתוחה שבמסגרתה מתקיימים הרצאות חינם, עם פאנל של מרצים בנושאים מגוונים; ההרצאות מתקיימות במועדון הכח שבבונדי. מועדון הכח,  מהווה זה עשרות שנים מקום מפגש לאוכלוסיה היהודית המבוגרת של סידני, שם היא מוצאת בנוסף למכונות הימורים ומכון כושר גם אירועי תרבות שונים.  

בסידני, פועלות כל תנועות הנוער המרכזיות, וביניהם בית"ר, בני עקיבא, והארגון הארצי של הסטודנטים היהודים.

המוזיאון של יהדות אוסטרליה, ממוקם בדרלינגהרסט ומציג את ההיסטוריה של הקהילה היהודית באוסטרליה בכלל ובסידני בפרט. כאשר, המוזיאון מייחד תצוגה לקהילה היהודית השוקקת של אמצע המאה ה-19.

ארגונים קהילתיים במלבורן:

במלבורן שוכנת מרבית הקהילה היהודית באוסטרליה (מעל 50,000), ולפיכך העיר משופעת בארגוניים קהילתיים יהודים.

אחד הארגונים הותיקים הוא קדימה, שנוסד ב-1911, ושמשמר את התרבות היהודית בכלל והתרבות היידית בפרט בעזרת ספריית יידיש גדולה ואירועי תרבות מגוונים. כיום, פועלת בקדימה גם ספריה עברית ואנגלית גדולה. ספרייה יהודית נוספת שפועלת היא, מקור, המספקת חומר מגוון בענייני יהדות. 

אגוד הספורט היהודי, הוקם בראשית שנות השלושים, ומהווה מקום מפגש לספורטאי מלבורן היהודים. במסגרת האיגוד, פועלות קבוצות ספורט שונות בתחומי הכדורסל, הכדורגל, הטניס וכדומה.  

גם במלבורן פועלות כל תנועות הנוער המרכזיות ביניהם, השומר הצעיר, בית"ר, בני עקיבא והבונים. לצד התנועות האלה, פועלות גם קבוצות נוער קטנות יותר, המסופחות בדרך כלל לבתי הכנסת האזורים.

המוזיאון היהודי שהוקם  ב-1982, וממוקם בסט. קילדה,  מכיל אוספי יודאיקה, אומנות ומצגים הסטורים.

שימושי: עבודה  | מזג אוויר  |  מפות  | לימודים  |  סידני  |  מלבורן |  הגירה |  שגרירות  |  ניו זילנד  

Copyright © Aust.co.il