אוסטרליה

אוסטרליה

     ראשי  בתי כנסת  |  ארגונים  אוכל כשר 


אוסטרליה דף הבית
רקע
ויזה לאוסטרליה
הגירה
עבודה באוסטרליה
עסקים
לימודים באוסטרליה
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול לאוסטרליה
ערים
סידני
מלבורן
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


אוסטרליה דף ראשי > יהדות > בתי כנסת

מועדי כניסת שבת עדכניים

בית הכנסת הראשון על אדמת אוסטרליה, נחנך בסידני ב-1844. מיד אחריו, נחנכו גם בתי כנסת בהוברט לונצ'סטון, מלבורן ואדליד. ב-1878,לאחר שרבים ממחפשי הזהב עזבו את הקהילות המבודדות והתיישבו בסידני נבנה בית הכנסת הגדול של סידני, שנועד לספק את צרכי הקהילה המתפתחת.  
עד המאה העשרים, הקהילות התרכזו סביב בתי הכנסת שהיוו את מרכז הכובד של הקהילה; מוסדות הצדקה, בתי הספר ותנועות הנוער היו מסופחים למעשה לבתי הכנסת. גם מעמדם של הרבנים בקהילה היה משמעותי, והם עמדו בראש הקהילה.

במאה העשרים, כמו ברוב הקהילות היהודיות במערב, גם מרכז הכובד של הקהילה היהודית באוסטרליה החל לנוע ממוסדות הדת לכיוון הארגוניים הקהילתיים השונים.

בנוסף להתפתחות טבעית זו, הרי שגם השתלבותם הטובה של היהודים באוסטרליה, העצימה את הניתוק בין הקהילה לבתי הכנסת שלה ולרבניה; ניתוק זה בא לידי ביטוי בירידת חשיבות הרב הקהילתי, בנישואיי התערובת שהתרבו ובשיעור ההשתתפות בתפילות שירד. למרות זאת כיום, גם בזכות קהילה חרדית גדולה, ממשיכות להתקיים לא מעט קהילות שמרוכזות סביב בתי הכנסת שלהם ואת הקהילה היהודית המונה מעל למאה אלף איש משרתים 82 בתי כנסת.

בתי כנסת במלבורן

במלבורן פועלים היום יותר משלושים בתי כנסת. רוב בתי הכנסת הם קונסרבטיבים, אך קיימים גם בתוכם הבדלים על פי אופי הקהילה; בית הכנסת המזרחי MIZRACHI, משמש את קהילת "חובשי הכיפות הסרוגות", בתי הכנסת של חב"ד הפרוסים ברחבי העיר משמשים את קהילת החבדניק"ים ובתי הכנסת הספרדים כמו זה השייך ל- The Sephardi Association of Victoria הממוקם ב St Kilda, משרתים את קהילת יוצאי ספרד. בנוסף לבתי הכנסת הקונסרבטיבים, קיימים גם בתי כנסת רפורמים כמו זה השייך ל - The Leo Baeck Centre for Progressive Judaism, הממוקם בפרברים המזרחיים של מלבורן.

בתי כנסת בסידני

שני בתי הכנסת המרכזיים של סידני הם ה- Great Synagogueההיסטורי, הממוקם ב-Elizabeth St., וה-Central Synagogue, הממוקם בבונדי; שני בתי הכנסת, גדולים מאד ומפוארים. עוד בית כנסת מרשים וחשוב הוא, ה-  MASADA המשרת את הקהילה הגדולה של '  St. Ives.   

כמו במלבורן גם בסידני ניתן למצוא מגוון רחב של בתי כנסת; הן אורתודוקסים כמו בתי הכנסת המרכזיים ובתי הכנסת של חב"ד, הן ספרדים כמו ה- BET YOSEF הממוקם בבונדי, והן בעלי אופי של "המזרחי" כמו ה-MIZRACHI בבונדי.

בתי כנסת נוספים פועלים בקהילות היהודיות של קנברה, הוברט, ואדליד, בריסבן ופרת'. לרשימת בתי הכנסת לחץ כאן

 

 

שימושי: עבודה  | מזג אוויר  |  מפות  | לימודים  |  סידני  |  מלבורן |  הגירה |  שגרירות  |  ניו זילנד  

Copyright © Aust.co.il