אוסטרליה

אוסטרליה

 ראשי  |  ניו סאוות'ויקטוריה  |  קווינסלנד  |  דרום אוסטרליה  |  החוף המערבי  |  טריטוריה הצפונית  |  טזמניהאוסטרליה דף הבית
רקע
ויזה לאוסטרליה
הגירה
עבודה באוסטרליה
עסקים
לימודים באוסטרליה
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול לאוסטרליה
ערים
סידני
מלבורן
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


אוסטרליה דף ראשי > טיול > הטריטוריה הצפונית  

הטריטוריה הצפונית נחשבת לאזור הפראי והשומם במדינה כאשר רבים טוענים כי זו אוסטרליה האמיתית- קשוחה, מסתורית ומרגשת.  על אף שהיא מהווה כמעט 20% משטחה של אוסטרליה, אוכלוסייתה מונה 198,000 איש בלבד- כאחוז אחד מכלל האוכלוסייה. שטחה הוא כ-1.35 מליון קמ"ר (כמו שטחן של צרפת, ספרד ואיטליה גם יחד). מקורות ההכנסה העיקריים הם חקלאות, גידול בקר, מחצבי זהב, מינרלים, אורניום וכמובן תיירות.

מבחינה גיאוגרפית,  נחלקת הטריטוריה הצפונית לשני אזורים שונים בתכלית: הצפון הטרופי, והמרכז האדום. הצפון (הרבע העליון של הטריטוריה) הוא איזור טרופי- חם, לח ועתיר משקעים. באזור זה נמצאים חופים, נהרות, מפלים ואזורי הצפה נרחבים לצד יערות גשם וסוואנות.המרכז לעומתו, הוא איזור צחיח המאופיין במרחבים פתוחים, צמחיה מדברית דלילה, מיעוט משקעים ומקורות מים ואבן חול אדומה שהבליה פיסלה לכדי תצורות נוף דרמטיות של עמודים, צוקים, תהומות וקניונים.

מפה מפורטת

 

הטריטוריה הצפונית מציעה למבקר בה ערים מודרניות, ואתרים מימי ראשית ההתיישבות "הלבנה", לצד אתרי תרבות ומורשת אבוריג'ינים בני עשרות אלפי שנים. בטריטוריה הצפונית, 21 פארקים לאומיים, ביניהם כמה מהיפים והמפורסמים ביבשת כולה. בפארקים תמצאו טבע בתולי ונופים דרמטיים: המדבר על מרחביו העצומים, דיונות ואבני החול האדומות, קניונים עמוקים, עמקים מוצלים, סוואנות, ביצות, מפלים, יערות גשם טרופיים וחופים הם רק חלק ממגוון שיש לטריטוריה הצפונית להציע.

מוקדי עניין

הצפון הטרופי:
דארווין- בירת הטריטוריה הצפונית. דארווין משרה תחושה כללית של מקום טרופי רגוע. בעיר יש טיילת יפיפייה עם נוף מדהים למפרץ שממנה ניתן לצפות בשקיעה הצבעונית המיוחדת לאיזור זה. במקביל לטיילת נמצא מיטצ'ל סטריט, רחוב שוקק חיים שפתוח 24 שעות ביממה ומהווה את איזור הבילויים של העיר. דארווין היא עיר מודרנית, קוסמופוליטית ומשגשגת. פרטים נוספים בקטגורית ערים.

Kakadu National Park- במרחק 153 ק"מ דרומית- מזרחית לדארווין, קקדו הוא אחד הפארקים הגדולים והמפורסמים ביבשת כולה. בפארק תמצאו מגוון נופים: צוקים, נחלים, מפלים גבוהים, סוואנות, יערות גשם, תילי טרמיטים ענקיים, איזורי הצפה נרחבים, ביצות וחופים.

 

 הפארק מהווה בית לאלפים רבים של צמחים ובעלי חיים (כולל ה"סולטיס"- תניני המים המלוחים הידועים לשמצה), ובתחומו נמצאים מעל 5,000 אתרים ארכיאולוגים עם שרידים (חלקם בני 20,000 שנה) מחיי האבוריג'ינים במקום, כולל ציורי סלע, מהיפים בעולם.
מסלולי הליכה מסומנים וסיורים בהדרכת הפקחים. מפלים ובריכות (השחייה ברובם אסורה, בגלל סכנת התנינים). שייט וצפייה בחיות הבר. נהיגת רכבי שטח, ואפילו טיסה בשמי הפארק הם רק חלק ממגוון האטרקציות שתמצאו בפארק. מומלץ לבקר במרכז המבקרים שבכניסה לפארק המרכז מציע מפות ומידע שימושי ועדכני למבקרים. מקום נוסף המומלץ לביקור הוא המרכז לתרבות אבוריג'ינית, שליד
Cooinda.
בתחומי הפארק כמה אתרי קמפינג ובעיירות
Jabiru וCooinda תמצאו גם אכסניות ומלונות. ניתן לסייר בפארק באופן עצמאי (מומלץ ברכב 4x4) או בטיול מאורגן, מדארווין. הכניסה לפארק כרוכה בתשלום ומומלץ להקדיש לביקור בו לפחות 2-3 ימים.

 Litchfield National Park- במרחק 140 ק"מ דרומית לדארווין. בפארק נופים המזכירים את פארק קקדו אך הוא קטן ממנו ולכן יום או יומיים יספיקו לביקור באתרים המרכזיים.

אל הפארק מובילים שני כבישים היוצאים מדארווין, ומתחברים כך שהם יוצרים מסלול מעגלי החוצה את הפארק, ומכסה את מירב האטרקציות. הכבישים עבירים לרכבים פרטיים.
ניתן לבקר בפארק במסגרת טיול יום (עצמאי או מאורגן) או להאריך את השהות על ידי לינה באחד מאתרי הקמפינג המסודרים שבתחומי הפארק. הפארק פופולרי מאוד בקרב המקומיים ועלול להיות עמוס בסופי שבוע. מידע נוסף על דארווין, הפארקים הלאומיים קקדו וליצ'פילד, ואטרקציות נוספות באיזור ניתן למצוא באתר הבא.


Nitmiluk National Park (Katherine Gorge)
- ליד העיירה קאט'רין (כ-320 ק"מ דרומית לדארווין). האטרקציה העיקרית בפארק היא קניון קאט'רין העמוק והיפה. במהלך העונה היבשה, אפשר להנאות מנופיו היפים של הקניון באמצעות שיט מאורגן בסירה, שיט בקנו (עצמאי או מאורגן) או שחיה מרעננת.   כמו כן, מציע הפארק מבחר מסלולי הליכה מסומנים הנעים בין מספר שעות למספר ימים. ניתן לישון באתר הקמפינג שבתחומי הפארק או בעיירה קאט'רין הסמוכה, ממנה יוצאים אוטובוסים אל הפארק ובחזרה. מידע נוסף על הפארק, העיירה קאט'רין ואתרים נוספים בסביבה ניתן למצוא באתר הבא.

המרכז האדום:

אליס ספרינגס - עם אוכלוסיה של 25,000 איש, אליס ספרינגס היא העיר הגדולה במרכז אוסטרליה והיא משלבת אווירה מודרנית עם נוף מדברי. זו נקודת מוצע טובה לטיולים באזור, וכאן תוכלו להצטייד, לקבל מידע או להירשם לסיורים מאורגנים.
העיר מציעה מגוון אפשרויות לינה ומומלץ להקדיש לביקור בה לפחות יום-יומיים. בין האטרקציות שהיא מציעה נמנים: מבנים הסטורים, תצפיות נוף, גלריות אומנות, פארקים המציגים את החי והצומח הייחודים לאזור ומבחר מוזיאונים עם תצוגות בנושאים שונים: תופעות טבע מקומיות, תרבות אבוריג'ינית, ההיסטוריה של האזור והמאפיינים של החיים ב"אווט-בק".   

The McDonnell Ranges- רכסי מקדונל העתיקים (600 מליון שנה) ניצבים ממזרח וממערב לאליס ספרינגס. ההרים (ובמיוחד הרכס המערבי) מציעים נופים יפים של צוקים אדומים, קניונים ועמקים מרשימים, בריכות מים וצמחיה מדברית.
אל כמה מהאתרים הקרובים, ניתן להגיע בהליכה או רכיבה על אופניים, מאליס ספרינגס. אל אתרים מרוחקים יותר, ניתן להגיע באמצעות רכב פרטי או סיור מאורגן. בתחומי הפארק מגוון מסלולי הליכה ונהיגה והוא מתאים לטיול יום, כמו גם לטיולים ארוכים יותר. ניתן ללון באחד מאתרי הקמפינג המסודרים, או באליס ספרינגס, הסמוכה.

The McDonnell Ranges- רכסי מקדונל העתיקים (600 מליון שנה) ניצבים ממזרח וממערב לאליס ספרינגס. ההרים (ובמיוחד הרכס המערבי) מציעים נופים יפים של צוקים אדומים, קניונים ועמקים מרשימים, בריכות מים וצמחיה מדברית.

 אל כמה מהאתרים הקרובים, ניתן להגיע בהליכה או רכיבה על אופניים, מאליס ספרינגס. אל אתרים מרוחקים יותר, ניתן להגיע באמצעות רכב פרטי או סיור מאורגן. בתחומי הפארק מגוון מסלולי הליכה ונהיגה והוא מתאים לטיול יום, כמו גם לטיולים ארוכים יותר. ניתן ללון באחד מאתרי הקמפינג המסודרים, או באליס ספרינגס, הסמוכה.

Uluru-Kata Tjuta National Park- שיאו של הביקור במרכז האדום הוא ללא ספק ביקור בUluru (או Ayers Rock). גובהו של הסלע 348 מ' והיקפו כ-9 ק"מ. זהו המונוליט (סלע יחיד) הגדול בעולם. הוא עשוי אבן חול שגווניה משתנים במהלך היום מחום בהיר לאדום חזק. מראהו יפה במיוחד בזמן הזריחה והשקיעה.
האולורו זכה לכינוי "הלב של אוסטרליה" והוא אחד מסמליה המפורסמים ביותר. לסלע הענק חשיבות עליונה בעיני האבוריג'ינים וקדושת המקום מונצחת בציורי סלע רבים שגילם נעמד בעד 10,000 שנה.

ניתן לטפס אל פסגת הסלע, אך זה פוגע ברגשותיהם של האבוריג'ינים והם מעדיפים שתבחרו באחד ממסלולי ההליכה המקיפים את הסלע. המסלולים, באורך של 1-10 ק"מ, עוברים בסמוך לבורות מים, מערות טבעיות וציורי סלע.

Kata Tjuta במרחק כ-30 ק"מ ממערב לאולורו, נמצא איזור הידוע בשם קטה טוגה שפירושו 'ראשים רבים'. באזור זה פזורים סלעים (הגבוה ביניהם מתנשא לגובה של 546 מ') שהבליה פיסלה בהם צורות שונות ומשונות. בין הסלעים מפרידים ערוצים צרים שהמפורסם בניהם הוא Olga Gorge.

איזור זה מוכר פחות מהאולורו, אך הוא יפה לא פחות, ויש אומרים אף יותר ממנו. באזור זה כמה מסלולי הליכה קצרים. המומלצים ביניהם הם המסלולים המובילים לעמק הרוחות ולתצפיות השונות. על מנת להתוודע לתרבות האבוריג'ינית המקומית, מומלץ לבקר במרכז התרבות שבתחומי הפארק. המרכז מציג את המורשת האבוריג'ינית, לצד ההסטוריה של התיירות באזור, ואת הקשר בין השניים. האטרקציות בפארק כוללות: רכיבה על סוסים או גמלים, נהיגת רכבי שטח או אופנועים, טיסה בשמי הפארק, צפייה בכוכבים, סיורים בהדרכת האבוריג'ינים המקומיים, ועוד. הכניסה לפארק כרוכה בתשלום, ומומלץ להקדיש לביקור בו לפחות יום שלם.
הלינה בתחומי הפארק אסורה אך בסמוך לו נמצאת העיירה
Yulara  המציעה מגוון  אפשרויות לינה, אוכל, בידור ומבחר שירותים למטיילים, כגון: השכרת רכב, מידע והרשמה לטיולים מאורגנים. ליולרה אפשר להגיע בטיסה, באוטובוס, או בנהיגה עצמית.

עוד - בין יולרה לאליס ספרינגס מפרידים 441 ק"מ שלאורכם פזורים כמה אתרים מעניינים:

Ewaninga- ריכוז של ציורי סלע אבוריג'ינים.
Chambers Pillar- עמוד אבן חול המתנשא לגובה של 58 מ' מעל המישור מסביב.
 Meteorite Craters- מקבץ של מכתשי מטאוריטים, מהגדולים בעולם.
פארק Watarraka בתחומו נמצא קניון המלכים המפורסם שמופיע בסרט- 'פריסילה מלכת המדבר'. עומקו של הקניון המרשים הוא 100 מ', ומספר מסלולי הליכה יפים עוברים לאורך הצוקים (לא לסובלים מפחד גבהים), ובפינות המוצלות על שפת הנחל.
Rainbow Valley פארק עם צוקי אבן צבעוניים ועוד נופים מרשימים

מידע נוסף על הפארקים הלאומיים ניתן למצוא באתר הממשלתי הבא

אבוריג'ינים
במשך למעלה מ-40,000 שנה היו האבוריג'ינים תושביו היחידים של האזור. הם חיו בהרמוניה מופלאה עם סביבתם ופיתחו מערכת אמונות, ידע, אומנות ותרבות מורכבים מאין כמותם. המתיישבים האירופאים הראשונים שהגיעו לאזור לקראת סוף המאה ה-19 נלחמו באבוריג'ינים, העסיקו אותם כעבדים, או בשכר זעום, וניסו "לחנך" אותם ולהמיר את דתם. כל אלה פגעו קשות באבוריג'ינים ובתרבותם וכיום, רק בודדים עוד מקיימים אורח חיים מסורתי.
האבוריג'ינים מהווים, כיום, כשליש מאוכלוסיית הטריטוריה הצפונית. חלקם השתלבו יפה בחברה המערבית. אך רבים אחרים מובטלים, ואחוזי הפשיעה, כמו גם השימוש בסמים ואלכוהול, בקרב האוכלוסייה האבוריג'ינית בערים, גבוהים, בצורה מדאיגה.

ב-1976, חוקק הממשל הפדרלי חוק המאפשר לאבוריג'ינים לדרוש בעלות על האדמות בהן חיו. בזכות חוק זה, חזרה הבעלות על רוב אדמות הטריטוריה הצפונית (כולל חלק  גדול מאתרי התיירות המפורסמים) לבעלים המקוריים.
על מנת להתוודע לתרבות האבוריג'ינית, אפשר לבקר בגלריות האומנות ובמוזיאונים השונים, או לצאת לאחד הסיורים המיוחדים המועברים על ידי מדריכים אבוריג'ינים, וחושפים מעט מהידע, האמונות ואורח החיים המיוחד שלהם. סיורים כאלו מועברים  באיי
Tiwi (כ-80 ק"מ צפונית לדארווין), ב-Arnhem Land (ממזרח לפארק קקדו), ב-Manyallaluk (בקרבת העיירה קאט'רין), בפארקים הלאומיים קקדו ואולורו ובמקומות נוספים.


תחבורה
על אף בידודה והמרחקים הגדולים בין אתר לאתר, הטריטוריה הצפונית מציעה שלל אמצעי תחבורה: טיסות, רכבות ואוטובוסים מקשרים בין מוקדי העניין העיקריים.
דרך נוספת לטייל בטריטוריה הצפונית היא באמצעות רכב פרטי.
בין דארווין ואליס ספרינגס מחברים כ-1,500 ק"מ של כביש מהיר
(Stuart Hwy). בכבישיה הראשיים של הטריטוריה הצפונית, אין הגבלת מהירות אך נהגים נקראים להיזהר מ"רכבות הכביש" (משאיות ענק), מחיות בר שעלולות לעלות על הכביש בפתאומיות ומן העייפות- תוצאה של החום והמרחקים הגדולים.
בתוך הפארקים, חלק מהדרכים אינן סלולות ומתאימות למעבר של רכבי 4x4 בלבד. בעונה הגשומה, דרכים רבות נחסמות, בעקבות הצפות ולכן חשוב לבדוק את מצב הכבישים לפני שיוצאים לדרך. ניתן לעשות זאת במשרדי התיירות בערים.

אקלים
גם האקלים, בטריטוריה הצפונית, נחלק לשני אזורים שונים: בצפון, השנה נחלקת לשתי עונות: העונה היבשה והעונה הרטובה.
העונה הרטובה (אוקטובר- מרץ) מתאפיינת בטמפרטורות גבוהות, אחוזי לחות גבוהים, סופות ברקים וגשמים מרובים (עד 1,300 מ"מ) שיורדים בעיקר בחודשים ינואר- מרץ. בעונה זו סופות ציקלון עלולות לפגוע בחופים וה"סטינגרס"- מדוזות בעלות ארס קטלני שורצות במים, והופכות את הרחצה בים למסוכנת.
בעונה היבשה (אפריל- ספטמבר), אחוזי הלחות יורדים והטמפרטורות נוחות יותר. בתקופה זו כמעט ולא יורדים גשמים והיא העונה המומלצת לביקור באזור.
במרכז, השנה נחלקת לארבע עונות: קיץ (נובמבר-מרץ), סתיו (אפריל- מאי), חורף (יוני- אוגוסט) ואביב (ספטמבר- אוקטובר).
בקיץ, הטמפרטורות הגבוהות (מעל 40 מעלות) הופכות את השהיה בחוץ ללא נעימה ואף מסוכנת. הגשמים הבודדים יורדים במהלך עונה זו.בחורף, הלילות קרים (תחת לאפס בלילות מסוימים) אך הימים חמימים ונעימים ולכן זו העונה המומלצת לביקור באזור.

אוסטרליה שימושי:  עבודה  | מזג אוויר  |  מפות  | לימודים  |  סידני  |  מלבורן |  הגירה |  שגרירות  |  ניו זילנד  

Copyright © Aust.co.il