מערב אוסטרליה

אוסטרליה

 ראשי  |  ניו סאוות'ויקטוריה  |  קווינסלנד  |  דרום אוסטרליה  |  החוף המערבי  |  טריטוריה הצפונית  |  טזמניהאוסטרליה דף הבית
רקע
ויזה לאוסטרליה
הגירה
עבודה באוסטרליה
עסקים
לימודים באוסטרליה
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול לאוסטרליה
ערים
סידני
מלבורן
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


אוסטרליה דף ראשי > טיול > מערב אוסטרליה

מדינת מערב אוסטרליה משתרעת על-פני השליש המערבי של היבשת.זהו שטח עצום: למעלה מ- 2.5 מיליון קילומטר רבוע, קו חוף המשתרע על פני 12,500 קילומטר. במקומות רבים במרחב הענקי הזה לא דרכה מעולם כף רגלו של אדם. עיר הבירה של המדינה, פרת' ,מחזיקה בכתר "העיר המבודדת ביותר בעולם".זמן הטיסה מהחוף המזרחי של אוסטרליה לפרת' הוא כחמש שעות.

הבידוד אחראי למאפיינים רבים של המדינה, כולל זה הפוליטי: מערב אוסטרליה  כיחידה פוליטית חשה עצמה נפרדת מ"הצד השני" (מונח המשמש לתיאור כל ערי החוף המזרחי). בשנת 1933 הצביעו תושבי המדינה על היפרדות מדינית (צעד שנמנע ע"י וטו מטעם הממשלה הפדראלית) ותנועה מקומית המבקשת עצמאות מוחלטת קיימת ופעילה עד היום.

מפה מפורטת

 

האקלים, בהכללה, טרופי בצפון, יבש במרכז ובפנים המדינה, ודמוי-ים-תיכוני בדרום המערב. ישראלי המבקר בפרת' ימצא את מזג-האוויר מוכר להפליא.

בגלל בידודה ותנאי האקלים שלה נשתמרו במערב אוסטרליה שרידים של תקופות נושנות: גילם של גבישי מינרלים שנמצאו בבוש נאמד ב-4.3 ביליון שנה – הממצאים העתיקים ביותר על פני כדור הארץ. ב-Haemlin pool שב-sharks bay ניתן לראות מחזה נדיר: סטרומליטים (stromalites)- חד-תאיים פוטוסינתטיים, צורת חיים פרימיטיבית ששגשגה לפני כ-3.5 ביליון שנה ושרדה במקומות ספורים ביותר בעולם.

אצות מיקרוסקופיות אלה הן שאיפשרו את החיים כפי שאנו מכירים אותם כיום, ע"י ייצור של חמצן בכדור-הארץ הפרימיטיבי. שווה לקפוץ ולהגיד להם תודה. דרומה משם נמצאו מאובנים המספרים את סיפור יציאת בעלי-החיים הראשונים מן המים אל היבשה.

לסיכום: טיול במערב אוסטרליה יכול להיות גם מסע אחורה בזמן. אספקט נוסף של "העבר הנוכח" החל לפני 80,000 עד- 40,000 שנה בעבר, עם הגעת האבוריג'ינים, נושא מרתק שעליו תקצר היריעה מלספר כאן. האירופאים הראשונים היו סוחרים הולנדים שנחתו בחוף בשגגה בשנת 1616 בדרכם למושבה ההולנדית דאז ביאווה. במאות שלאחר מכן ספינות רבות שנסחפו אל החוף ע"י הרוחות העזות המנשבות בו התנפצו וטבעו. מי שנחת בשלום מצא לפניו שממה צחיחה ולא מסבירת-פנים, ובמשך זמן רב לא רצה איש להתיישב במקום שומם ועוין שכזה.

היסטוריה

האיזור יושב לראשונה ע"י הבריטים, שהקימו בשנת 1826 "היאחזות" שאוכלסה בחיילים בשפך הנהר Swan, במטרה למנוע מהצרפתים לתבוע חזקה על השטח. מושבה זו היא שהפכה בסופו של דבר לעיר פרת'. קפטן סטירלינג, מושל ההתיישבות, בחר במקום זה כיוון שחשב, בטעות, שהאיזור יהיה יפה לחקלאות. במשך שנים רבות הייתה ההתיישבות  דלילה ביותר והתבססה על גידול צאן ובקר, אך בשנת 1890 חל מהפך ששינה את אופייה מן הקצה: ב- Marble bar שבפנים המדינה נתגלו כמויות גדולות של זהב. גילוי זה, יחד עם גילויים של מחצבים רבים אחרים לאורך השנים (כולל מרבצי ברזל עצומים) הביאו לזרימה של כסף ואנשים למערב אוסטרליה, ולהפיכתה של פרת' לעיר מודרנית ושוקקת-חיים.

איך ומתי לבוא

ההגעה למערב אוסטרליה והטיול בה אינם נעשים כבדרך-אגב; המרחקים הכרוכים בכך מחייבים תשומת-לב ורמה מסוימת של תכנון (ומשאבים). כמובן, אין דומה עצירה של יומיים בפרת' למסע 4x4 נועז בצפון הרחוק.  

אין לשכוח שהבידוד המקשה על ההגעה וההתניידות הוא גם מה שמייחד את מערב אוסטרליה. היטיבה לסכם זאת מכרה אוסטרלית שאמרה לי: "כן, את קווינסלנד משווקים כאילו היא ארץ פראית והרפתקנית, כשלמעשה מדובר כיום באזור תיירותי במידה רבה. מערב אוסטרליה באמת עדיין פראית."

אל פרת' אפשר להגיע בטיסה (פנימית או בינלאומית), ברכבת (ה-Indian pacific מסידני דרך אדלייד בשלושה ימים,קו הרכבת השני באורכו בעולם, אחרי הרכבת הטרנס-סיבירית) באוטובוסי-תיירים שונים או במכונית פרטית. למי שבוחר באחת מהאופציות ה"קרקעיות" נכונה חוויה ייחודית, אך לא פשוטה. חשוב במיוחד לאלה הרוצים לנסוע במכונית להתחשב בעונת השנה: בקיץ החם הטמפרטורות מאמירות, ונהגים רבים מוצאים את עצמם נוסעים במהירות של 80 קמ"ש לכל היותר במשך ימים, ללא מיזוג-אוויר, כדי למנוע ממנוע המכונית להתחמם.

כדאי מאד לטייל באביב: באזורים רבים בדרום-מערב אוסטרליה העונה מתאפיינת בפריחה עוצרת נשימה.

 אטרקציות עיקריות

ברור מאליו שבשטח שגודלו כשל אירופה לערך יש הרבה מה לראות ומה לעשות, ולא נוכל לסקור כאן את הכל. כמה מקומות מומלצים ופופולאריים:

Rottnest Island –  אי סימפאתי ביותר המצוי כ-30 ק"מ מפרת' (ו-18 ק"מ מ-Fremantle) וניתן להגיע אליו במעבורת. האי מהווה אתר-נופש פופולארי ונעים, וניתן לעסוק בו במגוון עצום של פעילויות: שחייה וצלילה, טיולים מודרכים או עצמאיים ברגל או באופניים (מומלץ במיוחד!), תיור ברכב או טיסה בשמי האי, שיט סירות או סתם בטן-גב בשמש, ועוד כהנה וכהנה.

 Fremantle – עיירת-חוף נעימה בקרבת פרת', המשמרת במידה רבה את אופייה ההיסטורי מתחילת המאה שעברה. העיר מלאה שווקים, גלריות מסעדות ובתי-קפה, אמני-רחוב ומוזיאונים. בכל נובמבר מתקיים שם פסטיבל, הכולל מוזיקה, ריקודים אקרובטיקה (וכרגיל באוסטרליה, לא מעט בירה).

Swan valley

כחצי שעת נסיעה צפון-מזרחית מפרת', איזור היינות העיקרי של מערב אוסטרליה. מקום טוב לנופש, צפייה בפרחי-בר, טיולים ברכב והרבה יין.

The Pinnacles

בתוך Nambung national Park, כשלוש שעות נסיעה צפונה לפרת', מצויים אלפי עמודים עשויים אבן-גיר, הנחשבים לאחד המראות היפים ביבשת. 

The Goldfields- שם כולל לאזור עצום שתחילתו כ-600 ק"מ מזרחית לפרת' ומתמשך עד ל-south Australia. פרט למרחבים העצומים שבו האזור מעניין מבחינה היסטורית. שווה לבקר בעיירות-הכורים Kalgoorlie  ו-  Coolgardie לטעימה אותנטית מאווירת ה- outback האוסטרלי, כולל כורים קשוחים, משחקי two-up ופאבים עם מלצריות חשופות-חזה. אפשר להגיע לאזור בדרך ממזרח אוסטרליה (או בחזרה) דרך ה-Eyre highway או בשילוב עם עלייה צפונה לכיוון Darwin או קווינסלנד.

Valley of the Giants- ליד העיירה Walpole, 420 ק"מ דרומית מפרת', מצוי פארק לאומי יפה, הכולל גם את ה- Tree top walk, חוויה ייחודית (ולא מוכרת כל-כך) של טיילת הבנויה בגובה עשרות מטרים מעל הקרקע, בין צמרות העצים.

The Pilbara -  צפונית לפרת' משתרע אזור זה, הכולל את שרשרת ההרים Hammersley range, את העיירה Marble Bar הטוענת לכתר "המקום החם ביותר באוסטרליה" (ואף נכנסה לספר השיאים של גינס בזכות גל-החום הזוועתי ביותר שנמדד אי-פעם), ואת Karijini national park  המרהיב עם התצורות הגיאולוגיות הייחודיות ועתיקות-היומין שבו.

The Kimberley

 

האזור הצפוני של מערב אוסטרליה הוא מקום שומם אך שופע מראות טבע ייחודיים ועוצרי-נשימה, מאות קילומטרים של חופים מבודדים ומרהיבים, ציורי-אבן אבוריג'יניים, ועוד. אחד האתרים היותר מוצלחים והפחות מוכרים באוסטרליה הוא Ningaloo Marine Park, 1200 ק"מ צפונה לפרת', שונית אלמוגים עצומה המצויה במרחק 100 מ' בלבד מן החוף, ויש הטוענים שהיא עולה ביופייה אף על ה-great barrier reef המפורסם. בין מרץ לאמצע מאי ניתן לבוא לשם ולשחות עם כרישי לוויתן, הדגים הגדולים ביותר בעולם. זהו המקום היחיד בעולם בו הם מופיעים בקביעות בכל שנה.


היישוב העיקרי בקימברלי הוא
Broome, וממנו ניתן לצאת ולחקור את האזור. לשם הגעה למקומות הנידחים-יותר דרוש רכב 4X4, וניסיון בנהיגת שטח. יש גם טיולים מודרכים, ברכב או על גבי גמלים (!).

אוסטרליה שימושי:  עבודה  | מזג אוויר  |  מפות  | לימודים  |  סידני  |  מלבורן |  הגירה |  שגרירות  |  ניו זילנד  

Copyright © Aust.co.il