אוסטרליה

אוסטרליה

 ראשי  |  חיי לילה  |  ספורט קניות  |  מרוצי סוסים  |  תעשיית הבירות


אוסטרליה דף הבית
רקע
ויזה לאוסטרליה
הגירה
עבודה באוסטרליה
עסקים
לימודים באוסטרליה
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול לאוסטרליה
ערים
סידני
מלבורן
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


אוסטרליה דף ראשי > פנאי > ספורט

ספורט הוא חלק אינטגראלי מהתרבות האוסטרלית ואצל רוב התושבים הספורט הוא סוג של דת. וכך לא מפליא שהרבה ספורטאים הם בין המוכרים בעולם כגון לייטון יואיט בטניס, איאן ת'ורפ בשחייה. סידני ומלבורן אירחו את האולימפיאדות של 2000 ו 1956 בהתאמה, ובאולימפיאדת אתונה האחרונה משתתפים מעל 400 ספורטאים.

אוסטרליה שולטת בספורט האנגלוסקסי כגון רוגבי וקריקט והוא הנפוץ והאהוד ביותר ברחבי היבשת. לאוסטרלים גם ספורט משלהם הנקרא פוטי ומשוחק על מגרשי הקריקט. כל משחק מושך בממוצע 30,000 צופים ולגמר הגדול שנערך ב MCG שבמלבורן מגיעים 100,000 צופים. המשחק גם נקרא Aussie rules כיוון שהוא ייחודי בנוף העולמי, החוקים שונים מחוקי הרוגבי והפוטבול האמריקאי למרות הדמיון הראשוני.

הכל מתחיל מגיל צעיר כאשר שני שליש מהילדים בגיל בית ספר עוסקים בספורט וקרוב למחצית מהבוגרים פועלים באגודות  במהלך השנה. השאר מכורים לספורט דרך הטלוויזיה או על ידי הימורים....

ענפי ספורט פופולארים נוספים הם: מרוצי סוסים, גולף, ריצה ומרוצי מכוניות. ענפי השייט פופלארים גם כן כייון ורוב האוכלוסיה מרוכזת לאורך חופי היבשת (יותר מ 80 אחוז). אך הפוטי והקריקט בולטים מעל הכל ומייחדים את אוסטרליה משאר מדינות העולם.

קצת על פוטי: חוקי הפוטבול האוסטרלי הומצאו במלבורן ב 1858. השחקנים הם אתלטים מהדרגה הראשונה : מהירים , חזקים ובדרך כלל גבוהים. הם לא לובשים מגינים כמו בפוטבול האמריקאי ופציעות הן דבר שכיח בספורט זה. יישנם 4 רבעים בני 20 דקות , אך זמן המשחק ברוטו, נע בסביבות השעתיים.
המגרש עגול ויש 18 שחקנים בכל קבוצה. הכדור יכול להיבעט או להימסר. במידה ושחקן מתקדם עם הכדור הוא חייב להקפיץ אותו, לכל היותר אחרי 15 צעדים.כאשר הכדור נבעט ושחקן תופס אותו , אף אחד מהשחקנים לא יכול לגעת בו באזורו,בכל שאר המקרים האלימות שולטת...,מה שמפתיע הוא שלשופטים אסור להוציא שחקנים ,אך במקרים חריגים ,הם נשפטים מאוחר יותר, לפי מצלמות הטלוויזיה.למאמן מותר להכניס 3 שחקנים ביחד, בכל זמן נתון.
יש שני שערים חיצוניים ושער פנימי, בעיטה לשער הפנימי מזכה ב 6 נקודות ולשערים החיצוניים בנקודה אחת. בגלל מהירות המשחק ,התוצאה יכולה להשתנות בתדירות גבוהה ,ומשחק טיפוסי מסתיים בתוצאה הקרובה ל 100 לכל קבוצה.בליגה ישנן 16 קבוצות, כאשר רובן מגיעות ממלבורן ולכן הפופולריות העצומה בעיר למשחק. המשחקים נערכים בימי שישי,שבת וראשון בעונת החורף האוסטרלית.

לאחר העונה הסדירה עולים 8 קבוצות למשחקי הפלייאוף אשר לבסוף מביאים 2 קבוצות למשחק האליפות שמשוחק לעיני 100,000 איש.

קצת על קרירט
:
ישנם בערך חצי מיליון שחקני קריקט רשומים באוסטרליה כאשר הליגות  מתאימות לכל גיל ומין. הקריקט משוחק בדרך כלל
במושבות לשעבר של האימפריה הבריטית כגון ניו זילנד, הודו, ודרום אפריקה. איצטדיון ה MCG במלבורן שהוקם ב-1838 הוא הגדול בעולם ומכיל 100,000 מושבים.
קריקט הוא ספורט שלמרות הפופולריות שלו גם אוסטרלים ותיקים מתקשים להבין את החוקים שלו. המטרה במשחק זה היא לעשות כמה שיותר "ריצות". כל ריצה בין שני העמודים (מרחק של 25 מטר) שווה נקודה אחת כאשר חבטה מחוץ למגרש - 6 ריצות. מספר השחקנים הוא 11 בכל קבוצה.
בזמן נתון יש לקבוצה המתקיפה שני חובטים. המטרה שלהם היא לחבוט את הכדור כמה שיותר רחוק, ולעשות נקודות ע"י ריצה בין 2 המוטות (וויקטס) הניצבים במרחק של 25 מטר אחד מהשני, בזמן שהקבוצה המגינה מנסה לתפוס את הכדור.
הקבוצה המגינה מנסה לפסול את החובט באחת הדרכים הבאות: לתפוס את הכדור שנחבט באוויר, פגיעה בוויקטס עם הכדור בזמן שהחובטים רצים או פגיעה בוויקטס עם הכדור תוך זריקת הכדור הראשונית (כלומר, לגרום לחובט לפספס את החבטה שלו). אחרי שכל 11 השחקנים של הקבוצה המתקיפה נפסלו, מחליפים - והקבוצה השנייה מנסה לצבור נקודות. מי שיש לו יותר נקודות בסוף היום - מנצח.

עד לא מזמן, משחקי הקריקט (במיוחד בין לאומיים) יכולים היו להימשך ימים שלמים (בין 3-5 ימים היו הסטנדרט).
לאחרונה נוספו גם "ריצות עונשין", שמאפשרות לשופט לתת חמש "ריצות" לקבוצה אם אחד משחקני הקבוצה השניה ביצע עבירה מסויימת.
הטורניר הכי מפורסם של הקריקט הוא טורניר ה"אשס" (Ashes), שנערך מדי שנה בין אנגליה לאוסטרליה.
זה מפגש שנחשב טעון מאוד, אבל באופן כללי כמעט כל המפגשים הבין לאומיים הם טעונים.

 

עוד על ספורט באתר הממשלתי הבא.

שימושי: עבודה  | מזג אוויר  |  מפות  | לימודים  |  סידני  |  מלבורן |  הגירה |  שגרירות  |  ניו זילנד  

Copyright © Aust.co.il