חדשות ראשי  |  חדשות כללי  |  טכנולוגיה וכלכלה   |  פנאי וספורט  |  קהילה יהודית  |  יחסי ישראל  |  ניו זילנדדף הבית
רקע
ויזות
הגירה
עבודה
עסקים
לימודים
מגורים
מעבר דירה
תחבורה
פנאי
תקשורת
בריאות
טיול
ערים
יהדות
חדשות
יומן מסע
ניו זילנד
תמונות
מפות


 

 


דף ראשי > חדשות > חדשות יחסי ישראל

חדשות אחרונות 

מומחה ישראלי מיועד לאייש מחלקת מחקר חדשה בנושא ישראל באוניברסיטת מונש אשר במלבורן. המחלקה היא תרומה של הפילנתרופ היהודי לאון ליברמן בגובה של שבע ספרות. סגן נשיא אוניברסיטת מונש, פרופסור ריצא'רד לרקין, הודה על התרומה וציים כי עד סוף השנה ימונה הדמות שתוביל את המחלקה.

חיים טופול מגיע לאוסטרליה כדי לככב במחזמר "פידלר על הגג" אשר הציג יותר מ-2000 פעמים ברחבי העולם. כזכור, טופול היה מועמד לאוסקר על תפקידו בגרסה ההוליוודית למחזמר אך בסופו של דבר הסתפק בגלובוס זהב. המחזמר הראשון חל בלונדון ב 1966 וזכה להצלחה עצומה. הפעם האחרונה שטופול ביקר ביבשת היתה לפני שבע שנים.

ידיעות קודמות 

הפארק האוסטרלי "גן-גורו" שנמצא בקיבוץ ניר-דוד אשר בעמק בית שאן יערוך בפורים הפנינג איפור אובריג'יני. הילדים יוזמנו להתאפר בצבעי המלחמה של ילידי אוסטרליה, האובריג'ינים. בנוסף לכך יוצא הפארק במבצע מיוחד ביום שישי ה- 25 למרץ - כל המחופש לבעל חיים יוכל להיכנס חינם לפארק. 

ממשלת ניו זילנד החליטה לא להעניק ויזה לאלוף גבי אשכנזי שתיעד לבקר באוקלנד כנואם כבוד. יהודי ניו זילנד הביעו זעם על ההחלטה הפוליטית שנעשתה עקב התקררות היחסים בין שתי המדינות. דובר הממשלה הסביר כי הנאום אינו יכול להיחשב כנאום פרטי כייון שהוא מתייחס לנושאים ציבוריים.

ערוץ "ישראל פלוס", הערוץ בשפה הרוסית, יחל בחודש הבא לשדר באוסטרליה. הערוץ יעלה בתקופה הראשונה רצועה יומית בת שלוש שעות, שתורכב ברובה מהפקות מקור של הערוץ בתחומי אקטואליה ובידור. בשלב מאוחר יותר יעבור הערוץ למתכונת שידור מלאה. (NRG)

הדיפלומט הישראלי שגורש מאוסטרליה טוען כי ניהלו נגדו ציד מכשפות כיוון שסוכנות הביון האוסטרלית רצתה לכפר על כישלונה בסיכול פעילות המוסד באוסטרליה וניו זילנד. ממשלת אוסטרליה מסרבת למסור מידע על נסיבות עזיבתו של לאטי.

כרומגן חתמה על חוזה הפצה עם חברה אוסטרלית לייצוא של מערכות סולריות באוסטרליה. היקף הייצוא השנתי המתוכנן לשוק זה בשנת 2005 נאמד בלמעלה מ-1.5 מיליון דולר. עמוס פסטרנק, סמנכ"ל החברה, ציין ששיווק המערכות הסולריות לחימום מים באוסטרליה יתבצע באמצעות רשת של כ-70 מפיצים מקבוצת חברת הדלק האוסטרלית "ליברטי" בכ-10 מרכזי הפצה ושירות בכל רחבי אוסטרליה. "כרומגן" תשווק בשוק האוסטרלי כ-50 דגמים של מערכת דודי שמש, דודי חשמל וקולטי שמש. (NFC)

בישראל טוענים כי אוסטרליה גירשה את הקונסול, אמיר לאטי, כיוון שהמודיעין האוסטרלי חש מושפל שסוכן ישראלי פעל בתחומה ובתחומה של ניו זילנד. בדיקה של לאטי במכונת אמת אימתה את הכחשותיו הגורפות שפעל כסוכן מוסד.

משלחת של 14 אנשי עסקים, בראשותו של גורי מלצר, יו"ר לשכת המסחר ישראל-אוסטרליה, תתלווה לנשיא המדינה, משה קצב, בביקורו הממלכתי באוסטרליה בין התאריכים 28 בפברואר - 6 במרס 2005. בין חברי המשלחת העסקית הנלווים לנשיא המדינה- בני גלום מחברת אלווריון, מאיר זיידלר, שהינו נשיא מפעל הטקסטיל פלוקטקס, בועז בן זאב מסינאל תעשיות, ד"ר יהושע רוזנצוויג, הוא יו"ר הבנק הבינלאומי הראשון, דורון בן שירה - נשיא חברת נייס.

ראש ממשלת אוסטרליה, ג'ון הווארד, הבהיר כי היחסים עם ישראל לא נפגעו עקב פרשת הסוכנים והוא רואה בה "בעלת ברית". הווארד סירב להסביר מדוע גורש הקונסול לאטי. לפי דיווחים, חשד שירות הביטחון האוסטרלי כי לאטי הוא סוכן מוסד שניסה לגייס או להשיג מידע מצעירות אוסטרליות, שעמן התיידד. בין השאר הוא קשר קשרים עם קטלין רודוק, בתו של התובע הכללי של אוסטרליה, עם בתו של בכיר בשירותי המודיעין של אוסטרליה ועם עובדת של משרד הביטחון האוסטרלי. (וואלה).

גילה אלמגור קיבלה פרס על מפעל חיים מארגון אוסטרלי-ישראלי בטקס אשר נערך במלבורן. הטקס נערך בשילוב ארוחת ערב מפוארת בה נכח גם שגריר ישראל באוסטרליה, נתי תמיר ושר החוץ האוסטרלי, דאונר. שר החוץ חיזק את ידי ישראל במאבקה בטרור.

הקונסול שגורש ניהל קשר עם בתו של שר המשפטים האוסטרלי. כלי תקשורת אוסטרליים דיווחו כי אמיר לאטי, שגורש מהמדינה בסוף השנה שעברה, ניהל קשר עם בתו של השר שאחראי על שירותי המודיעין. השר, פיליפ ראדיק, טען כי לידידות ביניהם אין כל קשר לגירושו. דובר האופוזיציה: הסיבה לגירוש - "ביטחונית".

ישראל ומדינת ויקטוריה חתמו על הסכם להקמת קרן לקידום שת"פ תעשייתי. שתי המדינות התחייבו להקצות 3 מיליון דולר כל אחת למימון תוכניות מו"פ משותפות לחברות ישראליות ואוסטרליות. בהסכם נקבע כי הקרן תתמקד בתחום הביוטכנולוגיה ותתמוך גם בפרויקטים ייחודיים כדוגמת פרויקטים בתחום הטיפול במים. אהוד אולמרט, שר התמ"ת, מסר כי הוא רואה חשיבות רבה בשיתוף הפעולה עם אוסטרליה. "היקפי הסחר ושיתופי הפעולה בין ישראל ואוסטרליה אומנם מרשימים וגדלים בהתמדה, אך הם עדיין לא מיצו את הפוטנציאל הטמון ביחסים הטובים והקרובים השוררים בין המדינות".  (NFC)

הפגנות נגד ישראל והנשיא קצב צפויות בביקור הנשיא ביום חמישי, בסט קילדה אשר במלבורן. הביקור הוא כחלק מביקור כולל באוסטרליה בהן הוא מתכוון גם לבקר בסידני. ביקורו בניו זילנד בוטל עקב פרשת הסוכנים שנתפסו שם והיחסים המעורערים בין שתי המדינות.

מינוי השגריר החדש לאוסטרליה, אריה שר, מעוכב בשל פרשת מין שהתחוללה בזמן מילוי תפקידו קונסול בברזיל. המינוי של אריה שר בעייתי בייחוד על רקע המתיחות עם אוסטרליה בעקבות גירוש הקונסול מקנברה. "מעריב" חשף בעבר כי שר הצטלם בעירום עם קטינות. שר, שלפני חמש שנים הוחזר לארץ מתפקיד הקונסול בריו דה-ז'ניירו שבברזיל. שר צולם והצטלם בעירום בחברת צעירות ברזילאיות. על רקע זה, נפתחה נגדו חקירה פלילית בברזיל, כיוון שחלק מהמצולמות היו קטינות. התיק נגדו לא נסגר, אך הוא חזר לארץ ועמד לדין משמעתי בנציבות שירות המדינה. בית הדין המשמעתי לא מצא אותו אשם בעבירות פליליות, אך נזף בו על התנהגות בלתי הולמת. (וואלה)

אוסטרליה וניו-זילנד נבחרו כיעדי טיולי המשפחות המועדפים ביותר על הישראלים (19.44%),  כך עולה מסקר של מגזין מסע אחר. אחריהם נבחרו ספארי משפחתי בקניה (% 16.57) ובילוי בדיסניוורלד באורלנדו שבפלורידה (14.47%).

מפלגת הירוקים באוסטרליה דורשת לדעת האם לקונסול הישראלי שגורש יש קשר לריגול. הדיפלומט הישראלי התבקש לעזוב את אוסטרליה לפני יותר משבועיים מבלי שנמסרו הסברים על הסיבות לבקשה. הסנאטור קרי נטל, אמר היום שלציבור האוסטרלי יש זכות מלאה לדעת האם מרגל ישראלי פעל בתחומה. ממשרד החוץ הישראלי מסר כי מדובר ב"מקרה מוזר"...

הקונסול הישראלי באוסטרליה הוחזר לארץ, בעקבות איומי אוסטרליה לגרשו. כך מדווח היום (שבת) עיתון ה"סידני מורנינג הראלד". ממשלת אוסטרליה הגדירה את הדיפלומט כ"אישיות לא רצויה", מכיוון שהיה קשור, כך לטענתה, לשני הישראלים שנעצרו בניו זילנד בחשד שעבדו עבור המוסד. העיתון דיווח כי הדיפלומט ביקר את החשודים בזמן שריצו את עונשם. השניים, אלי קרא ואורי קלמן, נעצרו ביולי 2003 לאחר שניסו להשיג במרמה דרכון ניו זילנדי.

משלחת ישראלית מהאוניברסיטה העברית תכשיר צוותי הוראה אוסטרליים. המשלחת יוצא במסגרת פרויקט להכשרת צוותי הוראה לשיפור ההשיגים של תלמידים ממוצא אבוריג'יני; מטרת הפרויקט - לצמצם את הפערים בין התלמידים בכיתה והפוך את המורות ממוצא אובריג'יני למודל להוראה. הכשרת צוותי ההוראה על-ידי המשלחת הישראלית תעשה לפי מודל הוראה של "אחד על אחד". לפי מודל זה, מחנכות ממוצא אבוריג'יני, יעבדו עם תלמידים אבוריג'ינים שזוהו כמתקשים בלימודים ואשר יתוגברו בלימודי אוריינות ומתמטיקה מחוץ לכיתה.
הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת מלבורן ואוניברסיטת מונאש, במימון ממשלת אוסטרליה וקרנות פרטיות. (NFC).

1 2

 

שימושי:  מזג אוויר  |  מפות   |  מדריך רחובות  |  חדשות

צור קשר  |  מי אנחנו  |  תנאי שימוש  |  פרסם אצלנו  |  הוסף כתבה 

     Copyright © Aust.co.il